Rahip Haberi BİST’e Kayıplarını Geri Aldırdı!

Aydın Eroğlu – 26.07.2018

Dün sürpriz şekilde ABD’li rahip Brunson’un tutukluluk halinin ev hapsine çevrildiği haberi geldi. Haberle birlikte BİST bir gün evvel TCMB faiz kararı ile uğradığı kayıplarını fazlası ile geri aldı. Hatta BİST’in kayıp telafisinde en ciddi katkı veren bankacılık sektöründe başı çekenin Halkbank olması da ayrıca dikkat çekici!

Görüyorsunuz borsada yön sadece şirketler ya da ekonomi ile ilgili değildir. Ülkeler arası siyasi ilişkiler de çok önem taşır. ABD ile birkaç yıldır süren gerilimlerimiz, en son FETÖ darbe demesi esnasında tutuklanan rahip Brunson nedeniyle daha da gergin bir hal almıştı. Şimdi bu konuda iki devlet arasında bir uzlaşma mı var, yoksa ABD’de bugün görüşülecek olan Türkiye ile ilgili bir tasarı öncesi mi dünkü Brunson kararı alındı göreceğiz!

Görüşülecek tasarıda, Türkiye’ye uluslar arası fon piyasalarından fon desteklerinin engellenmesi var. Aynı şekilde F35’lerin de teslimini askıya alma konusunda mutabakat çıkmıştı. Eğer Brunson kararı karşılıklı bir uzlaşma ile çıktı ise, bugün ABD’deki ilgili tasarıların geri çekildiğini duyabiliriz. Yok eğer Türkiye işin ciddiyetini görüp de, tasarıya pozitif etki yapmak için Brunson kararını aldı ise, rahibi serbest bırakmadığımız için tasarılar yine de geçip, ilişkiler iyice gerilebilir. Tabii böyle bir tasarının özellikle Türkiye’ye uluslar arası finansmanın engellenmesi kısmı bizim açımızdan çok önemlidir.

Piyasalar İçin Siyah&Beyaz Etkisi!
Şöyle ifade edeyim! Eğer Brunson konusunda karşılıklı bir uzlaşma varsa, rahibin serbest kaldığını duyarsak, karşılığında da ABD ilgili tasarıları geri çektiği gibi, Suriye’de birlikte çalışma konusunda yeni açıklamalar gelebilir. FETÖ lideri Gülen’in iadesini yine de yapacaklarını beklemem. Ama mesela ABD’nin AB ve Çin ile giriştiği ticaret savaşlarında ve İran’a uygulanacak yeni ambargolarda Türkiye’yi istisna tuttuğunu açıklaması bile piyasalar için çok önemli olur. Halkbank konusunda da risklerin kalktığı yönünde açıklamalar çıkabilir.

Kısacası ABD ile perde arkasında bir takım uzlaşmalar yapıldı ise, yukarıda belirttiğim konularda gelebilecek arka arkaya açıklamalar, borsada hızlı bir yükselişin başlamasına yol açarken, kurların ve faizlerin geri gelmesine neden olur. Piyasalar yeniden rayına oturmaya başlar.

Ancak, iki ülke arasında bir uzlaşma yok ve sadece ABD’deki tasarıya pozitif etki yapmak için dün Brunson karı alındı ise. İşte o zaman dün yaşadığımız ve belki bugün de pozitif başlayacağımız borsa kazançları aynı hızla geri verilebilir. Tabii sadece bununla da kalmaz, ABD yukarıda dikkat çektiğim ambargo niteliğindeki Türkiye aleyhindeki kararları almaya kalkarsa, maalesef kurlar ve faizler yeni zirveler yaşarken, BİST ise ekstra alt desteklere doğru yoğun bir satış baskısına girer.

Umarım uzlaşma vardır ve artık normal piyasa süreçlerine gireriz. Yoksa görüyorsunuz ki, piyasalara etkisi siyah-beyaz kadar zıt olacak yansımalar yaşanabilir. Maalesef yukarıda da dediğim gibi, bir süredir genel ekonomik verilerden ziyade içeride ve dışarıda siyasi gelişmelerin etkisini daha çok yaşadığımız bir piyasaya sahibiz. Bu nedenle iki lider arasındaki ilişkiler piyasaların yönünü belirleyecek en önemli etken olacaktır. Ama tabii, ne kararlar aldıklarını tahmin etmek kahinlik olur.

Sanki pozitif sürece artık girecekmişiz gibi hissiyata sahibim. Ama …Devamı İçin TIKLAYINIZ!

Hepiniz için bol kazançlı günler dilerim.

Not: Yazı 26 Temmuz, 09:23’te www.borsaanalizci.com ‘da yayınlanmıştır!

Saygılarımla

Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN