Powell sıkıyönetim ilan etti

Nasıl başlık ama? Espriyi anladınız mı? Anlamayanlar için biraz açayım başlığı: Sıkı yönetim = parasal sıkılaştırma. Valla, böbürlenmek gibi olacak ama, böyle ince mizah soslu derin finansal analizi bir tek ParaAnaliz’de bulabilirsiniz. Çünkü, ParaAnaliz yazar ve editörleri bu işi para için yapmıyor. Bizim hobimiz bu. Biz “hit almakla” “hit olmak” arasındaki farkı da biliriz, haa… Er veya dişi-kişi vardır, bir magazin haber patlatır, 30 bin hit alır, ama ertesi gün kimse adını hatırlamaz. Biz bir analiz yaparız, 300 kişi okur, ama ismimiz ve bulgularımız tarihe altın harflerle kazınır.

Evet, FÖŞ bu sabah yüksek testesteron-adrenalin-endorfin kokteylini tattı, keyfi fevkalade yerinde ve sabahın ilk kahve-Irish Cream’i eşliğinde konuya baltayla daldı. Fed Başkanı Powell Cuma akşam Caksın’ın Deliğinde yaptığı 10 dakikalık konuşmayla finans piyasalarında 20 yıllık ölçüsüz risk alıp zarar ettiğinde kamuya ödetme dönemini kapattı. Öyle bir yirmi yıl yaşadık ki, fon yönetiminde temel analizin, sağduyunun ve risk-getiri arasındaki ince dengeyi bulma sanatının esamesi okunmadı. Fed, AMB, BoE ve tabikim BoJ tonlarca para basmak zorunda kaldı, piyasa kendini köpekbalığı zanneden bir takım kifayetsiz muhteris fon yöneticilerine kaldı.

Cuma akşamı, Greenspan’ın 2000 dot.com krizine çare bulmak amacıyla başlattığı, Bernanke’nin 2007 Büyük Finansal Krizi durdurmak için zorunlu olarak sürdürdüğü sıfır faiz-bol para dönemi bitti.

Ne diyor Powell?

Enflasyon bir numaralı ve uzun soluklu tehlike.
Artık tek görevimiz enflasyon canavarını inine sokmak.
Birkaç ay enflasyon verileri gerileme gösterse dahi, aldanmayacağız. Çekirdek %2’ye inip oradan yukarı çıkamayacak kadar gücünü yitirinceye kadar vuracağız kafasına sıkı para politikası ile.
Vereceğimiz zararı biliyoruz ve bedel ödemeye de hazırız. ABD ekonomisi uzun süre potansiyelin altında büyür, işsizlik artar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!