Petrolde halen ucuz görüntü

Petrolde arz ve talebin belirlediği hikayeden çok, algının yönetildiği gerçekleri görüyoruz. Resesyon korkularıyla oluşturulan baskıya karşılık en kötünün görülmüş olabileceği izlenimi de devam ediyor. Yeni beklentiler gerçekleşen işlemlere yansıyor ve bu şablonların şekli piyasanın geleceğini belirliyor.

Bir dönem 25 $ seviyesine yaklaşan Brent petrol piyasa dengesi sonucunda 80 $ üstünü gördü. Peki ekonominin gerçekleri bunu gerektiriyor muydu ?  Bu şekilde fiyat artışını gerektiren büyüme mi olmuştu ? Olmadı ve olmayacaktı ama algı yönetimi bunu gerektirmişti. Ekonominin gerçeklerinden uzak gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Önceki yazılarda altın karşısında petrolün prim performansını incelemiştik. Yani emtialar arasında da algı yönetimi sonucu beklenti yarışı olmaktadır, olacaktır. Emtialardan oluşacak portföyde ağırlıkları belirleyen algı katsayıları olacaktır.

Matematik gerçeklere göre de, geçmişin geometrik yapılarının getirdiği ağırlıklar; matematik hesaba dayalı sonuçları getirecektir. Model keyfi olarak belirlenebilecek algılara göre kurulmamalıdır. Algının sayısal karşılığı görülemedikçe, belirlenen modeller maddi kayıp yazmaya devam edecektir.

Geçmişin döngüsü kapanmamıştır, petrolde yön yukarı görünüyor
Kapanmayan döngüden bahsediyorsak, ayrıştırılması gereken gerçekleri dizmişiz demektir. Bu da yükselişi destekleyen model bakışımızı yansıtmaktadır. 2008 ve 2014 yılları içinde görülen sert düşüşler “düzenleyici” etkisinden bahsedebiliriz. Klasik teknik analiz bakışıyla karşımıza düzeltme faktörü olarak gösterilebilir. Bu düzeltme, klasik çizgi-düzen geometrisinde veya teknik bakışında formasyonlar içermektedir. Taban oluşumu olarak görebileceğimiz gibi, açıların dikliği sonucu gösterge uyumsuzluğu da değerlendirilmelidir.

Sert kırılımların değeri, göstergenin ortalama hareketine karşılık değerlendirilince farklı anlamlar çıkar. 2008 düşüşü zamana yayılmadığı için geometrik etkisi düşük kalmıştır. Ancak, 2014 düşüşü zamana yayıldığı için faydalı geometri olarak değerlendirilmelidir. O yüzdendirki faydanın maddi katkısı da zamana yayılacaktır. Yani, 2018 düşüşüyle katmerlenen yükseliş geometrisi hızlı yükselişe açılım sağlayabilecektir.

İlk adımda hedef 90 $ olacak görünüyor. Bunun için bunun 2016dan 2018e hızlı gösterge iyileşmesiyle geldiğini düşünebiliriz. 2014 düşüşü ortalamaları önemli ölçüde bozdu ve bu deformasyon düzeltmeyi hızlandırmaktadır.

Nakit yatırımlar için  daha iyi yaklaşım eğitimi: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Ticari yatırımlara zamanlama analiziyle sürdürülebilir büyüme: http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/ihracati-artirma-yollari.html

Cem Şengezer’i Twitterda takip etmek için: https://twitter.com/for_a_few_quant
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN