Petrol tırmanışını üçüncü güne taşıdı

Yatırımcının dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de stokalrın azalması ve ekonomik toparlanmaya dair işaretlere oynaması ile petrol yükselişini New York’ta üçüncü güne taşıdı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) geçtiğimiz hafta petrol stoklarının 4.57 milyon varil azalarak neredeyse iki yılın en en düşüğüne gerilediğini açıklamasının ardından petrol vadelileri yüzde 1.2 kadar değer kazandı. Enerji Bakanlığı tarafından bugün açıklanacak olan başka bir raporda ise stokların 2.13 milyon varil azaldığı görülebilir. Alman iş dünyası güvenindeki beklenmeyen büyüme, ABD konut verilerinin tahminleri tuttrması ve yaptırımlar sebebiyle İran’dan yükelendcek olan petrolün azalabileceğinin işaretleri ile petrol fiyatları dün yüzde 3.4 değer kazandı.

“Ekoomomik veriler daha iyi bir küresel ekonomik büyüme tablosu çizerken bir taraftan da petrol fiyatlarının beslenmesine yardımcı oluyor.” yorumunda bulunan Sidney’deki CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “API’den gelecek olan stok datalarını bekliyoruz.” dedi.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 1.20 dolar kadar yükselişle 98.44 dolar olurken Sidney’de ise yerel saatle 15.13’te 97.79 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 3.19 dolar tırmanarak 97.24 dolara ulaştı.Petrol fiyatları 2010 yılında yüzde 15 artış gösterdikten sonra bu yıl yüzde 7 artıda seyrediyor.

Londra merkezli ICe Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 26 sent artışla 106.99 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı 9.20 dolar oldu.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.