Petrol fiyatları

Petrol fiyatları: ekonomi ne kadar iyileşti?

Petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor, model görüşümüze göre sonbahardaki yazıdan bu yana %60 üstünde yükseliş gösterdi. Bir başka deyişle: ekonomi bu tempoda düzelme göstermemişken açıklamalar neye yaramaktadır? Gelişmeler kimin lehine olmuştur? Algoritmalar çalıştıkça cevaplar netleşmektedir. Çalışmıyor olması belirsizliği arttırır. Çalışan algoritmalar ise zamanla daha iyisine götürür.

“Ekim ayı içinde yaşanacak her düşüş gelecek ayların boğalar lehine kazancı olarak görülebilir. Buna göre, sayısal belirtirsek: 33 $ – 35 $ arası yığılma hareketi görülebilir.” Yazımıza referans yaparak üzerine ekleyebiliriz: o dönemki aşırı düşüşün kırılmışlığı sonucu yeni döngü sebebi ne olursa olsun devam edebilecek midir?

Bir tarafta iklim işleyişindeki bozulmaya işaret eden kesimi izlemek, diğer tarafta petrol trafiğinin bozulabildiğini görmek: gözlemekten öte ne yapılabilir? Ötesine geçip oyunu anlamak mümkün müdür? Lojistiğin yeniden tasarlanması üzerine mi konuşmak gerekir yoksa? Artık pek çok yazıda aşı dağıtım yollarıyla örtüşen petrol dağıtım yollarından bahsediliyorken, yeni modele ihtiyaç yok mudur? Hem finans piyasaları için model, hem de ekonomik model gerekli midir?

Süveyş Kanalı mı, Pasifik Okyanusu mu? Derinlik arttıkça, karşılaşılabilecek kombinasyonlar da artmaktadır.

2021e bakış: güçlü başlangıç momentumu korunuyor

Pek nadir görülen başlangıçlarla yıla başlayan emtia için farklı algoritmik modeller gerektiği açıktır. Taramalarımızda görüyoruz ki bu tür model bakış geliştirmiş orijinal çalışmalar ortalıkta görünmüyor. Bir başka deyişle, virüslerin yaşam kalitemizi daha fazla etkilediği çağa girmişken eski tip bakışlarla oyun dışı kalacak ekonomileri daha fazla göreceğiz demektir. Bu algoritmik bakış makro verilerden beslenebileceği gibi, karma verilerden de beslenebilir ama belli kurallar dizisine bağlı olması gerektiği açıktır.

Mart 2021: yılın ilk karmaşa ayı oldu

Modelimize göre önceki aylardan farklı seyir göstermiş olan mart ayı bir başka açıdan “oyuncu, oyun değişimi” olarak da görülebilir. Bu durumda açıktırki yeni bir trend için hazırlık da yapılmaya başlanacaktır. Elbette eski metodlarla bakış bu durumu “kazanç realizasyonu” olarak da görülebilir.

Son söz

Daha dengeli yukarı yön anlayışını benimseyen piyasa hareketi gelecek yılları da kapsayabilir olacaktır. Zaman penceresini genişleterek bakmaya devam edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!