PETKM, SASA, Gram Altın: ABD Hazine tahvillerindeki yükseliş

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvillerindeki yükseliş ve sıcak bir ABD tarım dışı istihdam büyümesinin ardından ABD dolarının güçlenmesiyle baskı altında kalarak geri çekildi. Cuma günü New York’ta geç saatlerde 1.981 dolara kadar gerileyen altın vadeli işlemleri, son toparlanmasını durdurdu.

Açıklanan son ABD istihdam anketine göre, Mayıs ayında ülkede 339.000 kişi istihdam edildi ve bu, 190.000 olan tahminleri oldukça aştı. Güçlü rapor, özellikle ön uçta olmak üzere, Hazine tahvillerinin getirilerini artırdı ve 2 yıllık tahvil faizi neredeyse 14 baz puan artarak %4,47’ye yükseldi.

Son derece güçlü işgücü piyasası, Fed’in yapışkan enflasyonu kontrol etme savaşının bir parçası olarak gelecek aylarda borçlanma maliyetlerini artırmaya devam etmesine neden olabilir. Ekonomik dayanıklılığa yanıt olarak, para politikasının uzun bir süre boyunca sıkı kalması da mümkündür.

Politika yapıcılar, Haziran FOMC toplantısında faizleri sabit tutmayı tercih edeceklerini belirtmelerine rağmen, bir ara verme geçici olabilir ve banka sonraki toplantılarda faiz artışlarına devam edebilir.

Bir veya iki faiz artışı ihtimali, daha uzun süre yüksek faiz oranları ile birlikte, getiri sağlamayan varlıklar için bir engel oluşturarak altının yakın vadeli görünümünü karmaşıklaştırabilir. Bu durumda, XAU/USD daha sonra bu yıl stabil hale gelmeden önce daha derin bir geri çekilme yapabilir.

TSLA grafiği, yüzde 3 ile 214 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

PETKM haftayı 14.41 TL seviyesinden yüzde 1.77 yükselerek kapattı.

14.14 TL desteği ve 15.38 TL direnci önem taşıyor çünkü 3SMA sinyalleri ağır ağır ala çevirmeye çalışıyor. Fib anlamında yolun başındayız ve yüksek bir atılım henüz mümkün görünmüyor.

Grafik TradingView’den

SASA 58 seviyesinde ilerlemektedir. 45 TL direncini aştı ve SASA ve HEKTS nasıl düşüşten haber verdi, şimdi de yükselişten haber verecek gibi.

Sonunda 22 Aralık 2022 direnci kırıldı. Artık özgür bir koşu ile endeks daha yukarılara taşınabilir.

Grafik TradingView’den

Gram altın 1309 TL seviyesinden ilerlemektedir ve TL’nin değer kaybıyla yükselmesi kolaylaşmaktadır.

1335 direnci sonrası 1290 ‘dan hafif bir 1250 inişi gerçekleşebilir. Sonra dolar 22 TL’yi kırınca/kırarsa 1400 TL’ler konuşulabilir.

Sonuç itibariyle, teknik analiz açısından, altın fiyatları Cuma günkü düşüşün ardından 1.975 dolar civarındaki destek seviyesinin üzerinde duruyor. Eğer bu destek seviyesi çökerse, satıcılar 1.950 dolarlık trend çizgisi desteğine saldırıya geçebilir. Mevcut seviyelerden bir toparlanma olması durumunda, direnç seviyeleri sırasıyla 2.000 dolar ve 2.050 dolarda görülebilir.

Okan Özdemir