PETKM Analizi: Haftalık kazanç serisini son

Global hisse senetleri haftalık kazanç serisini sonlandırmaya hazırlanıyor, çünkü son ABD enflasyon verileri faiz oranlarına ilişkin yolun yeniden değerlendirilmesine neden oldu.

ABD tüketici fiyatları ve üretici fiyatları verileri, enflasyonun hala yüksek olduğunu gösterdiğinden, hisse senetleri bu hafta yukarı yönlü momentum için iyi bir karşılaşmada bulundu ve ABD Merkez Bankası’nın Haziran toplantısında faiz indireceği beklentilerini azalttı.

Piyasalar neyi bekliyor? Merkez bankasının gelecek haftaki politika toplantısında faizleri sabit tutması genel olarak bekleniyor.

Cuma günü veriler, Şubat ayında ABD ithalat fiyatlarının hafif arttığını gösterdi, petrol ürünlerindeki ani artışın kısmen başka yerlerdeki mütevazı kazançlarla dengelendiğini, bunun da iyileşen bir enflasyon tablosunu işaret ettiğini gösterdi.

Ekonomi takvimine aşina olanlar, Dolar Endeksi gibi yaygın olarak kullanılan verilerin yatırımcıların bilinçli kararlar almasına önemli katkılar sağladığını bilirler. Bu veriler, önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını belirleyerek, doların diğer para birimleri karşısındaki performansını hassas bir şekilde ölçer. Dolayısıyla, yatırımcılar için portföy çeşitlendirmesi ve risk yönetimi konusunda önemli bir kaynak oluşturur.

Grafik TradingView’den

PETKM 21 ve 25 arasında bir alım satım çemberinde ilerliyor ve bundan sonrası 30 seviyeleri olabilir. Hisse diğer enerji hisseleri yükselirken çok geride kalmıştı.

Halftrend osilatörü ile 26 ‘ya doğru ve 25’ten birkaç basamakta satış almıştı. Haftaya ilk gün borsada genel görünüm ile pozitif bir paralellik sağlarsa Fibonacciye göre 25.22 TL test edilebilir.

MACD olsun, momentum olsun şu anda çok net değil çünkü paternler ile tepe noktası arasında çok ayrışma olmadı.

Sonuç itibariyle, New York’taki SoFi’nin yatırım stratejisi başkanı Liz Young, “Bu hafta bir mola aldık ve bu iyi” dedi. “Belirli hisse senetlerinin neredeyse engellenmeden, neredeyse kontrolsüz bir şekilde yükseldiğini görmek, herkesi biraz endişelendiriyor… Özellikle bu büyük artışı gören isimlerde bir mola, sağlıklıdır.” Borsaların konsolidasyonu uzun vadeciyi etkilemez diyen uzmanlar düşüşlerin fırsat olduğunu belirtiyor ve hisseden hisseye geçilmesinin yararsız olduğunu savunuyor.

Okan Özdemir