Borsa İstanbul: Altın ve borsa yatırımcısı memnun

Dün yayımlanan bir araştırma raporuna göre, JPMorgan, bu yıl kurumsal yatırımcıların ve bireylerin hem altın hem de bitcoin alımı yaptığını belirtti. Raporda, altın borsa yatırım fonlarından çıkışlar ve bitcoin ETF’lerine olan ilginin, yatırımcıların sadece altından kripto paralara geçtiği spekülasyonlarının doğru olmadığını gösterdiği vurgulandı. Fakat 3 sene yatırımcısını küstüren ve birçok intihara neden olan Bitcoin konusunda bazı ekonomistler olumsuz görüş sergiliyor, üstelik dinen de uçan kuşu alıp/satma ve deniz aşırı kuralsız ülkelere para aktarma nedeniyle eleştiriliyor. Ulusların vergisi vergisiz adalara akıyor ve sorun yok!

Bankanın analistlerine göre, yatırımcılar tek bir varlıktan ziyade hem altına hem de bitcoine yatırım yapma eğiliminde. Özellikle, şubat ayından bu yana, momentum traderları ve spekülatif kurumsal yatırımcılar, hem altın hem de bitcoin vadeli işlemlerine yoğun ilgi göstererek ralliye katkı sağladı.

Grafik TradingView’den

BIST endeks geçtiğimiz ayın sonunda 9500’e doğru bir test sürüşüne çıkmıştı ancak kar satışları ve ABD borsalarında konsolidasyon sonrası 8800 ‘lere geri çekildi. 8723 puanında destek bulurken, 9114 puanında direnç ile karşılaşıyor.

Bu hafta 9599 biraz hayal meyal şeylerden görünüyor. Biraz daha sabredersek 9100 seviyesi kırılabilir. Altın yükselirken borsa biraz popülerlikten düştü.

7700’lerden alanlar ortalama hacimden bile karda ve güçlü bir bileşik getirinin kritik eşiğine geldi. Fibonacci ilgili kanalda yatay olarak belli süre 9150 ve 8750 arasında gidip gelebilir.

Sonuç itibariyle, genel piyasalarda ortalamaya dönme riski yüksek. ABD yapay zeka firmaları ve Türkiye’de yazılım dağıtım firmaları da alımda ağırlık kazanıyor. Genel bir yükseliş var ve bunun sadece kripto ile iliştirilmesi özellikle kaldıraç kullanan birçok aileye tekrar ateş düşürebilir.

Okan Özdemir