Gram Altın Grafiği Pozitif: Özellikle fiziksel altın çok önemli

Borsa, başında Fed toplantısı olan ışığın daha temkinli bir yaklaşım sergileyebileceğinden endişe eden yatırımcıların büyük teknoloji hisselerindeki düşüş liderliğinde, Cuma günü düştü.

Bilgi teknolojisi NVDA TSLA gibi, büyüme hisselerinin %1,1 düştüğüne karşılık, değer hisselerinin %0,1 düşüş gösterdiği S&P 500’ün %1,3’lük düşüşünün çoğunu oluşturdu.

ABD’de 11 Enerji şirketi öncüsünden oluşan enerji endeksi kazananlar arasında %0,2 arttı.

Küçük hacimler  artarken, yarı iletkenler piyasasında düşüş oldu yani konsolidasyon.

Kişiler, ekonomi takvimine vakıf olanlar, yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olan yaygın olarak kullanılan verilerin, Dolar Endeksi gibi, önemli ekonomik olayların ve verilerin zamanlamasını belirlediğini bilirler. Dolar Endeksi, doların diğer para birimleri karşısındaki performansını hassas bir şekilde ölçer ve yatırımcılar için portföy çeşitlendirmesinde değerli bir araçtır.

Grafik TradingView’den

XAUTRYG 2226 TL seviyesinde iyi bir direnç seviyesi ile karşılaşsa da yatırımcılar tekrar al görünümüne daha yatkın hareket etmeye başladı. Karamsar yatırımcı sayısı azalınca yükselme pivot noktasından 2350 TL’ye gelebilir.

Fibonacci’nin 2148 TL desteği sonrasında 3 yeşil mum ile altının yükselişi devam edebilir. 12 Mart’ta güzel bir alım buldu. Haftaya ilk 3 gün yükseliş nasıl devam edebilir diye soranlara faiz oranlarının yüksek olduğu bu dönemde seçim faktörü ve bölgesel belirsizliğin artması sonucu yükselişin devam edebileceğini belirtebiliriz.

Sonuç olarak, bu hafta beklenenden daha yüksek enflasyon verileri, Fed’in faiz oranlarını kesme konusundaki iyimserlik üzerine bir darbe vurarak, büyük piyasa değeri olan hisselerin satışlarını tetikledi, ancak beklentiler hala ABD merkez bankasının Haziran’daki toplantısında hareket etmesini öngörüyor. Altını mı tutmalıyım yoksa araç mı almalıyım diyenlere, ihtiyaç önce gelir ancak bu yüksek enflasyon durumunda altının da yükselişinin durdurulamayacağını da belirtebiliriz. Bazı uzmanlar gibi Bitcoin ise önermiyoruz.

Okan Özdemir