Otomotiv Sektörü / Yatırım Finansman – (02.11.2016)

Otomotiv Sektörü

Son 3 aydır beklenen ÖTV teşviği nedeniyle ertelenen talebin, teşvik paketinin yasalaşmasıyla birlikte satışlara olumlu katkı yapacağı beklentisi ile önümüzdeki kısa dönemde otomotiv satışlarının güçlü seyredeceğini tahmin ediyoruz. Hatırlanacağı gibi, Başbakan Binali Yıldırım ÖTV teşviğini Temmuz ayı içinde kamu ile paylaşmış fakat paketin yasalaşması Ekim ayını bulmuştu.

Kısa zaman içinde açıklanacak Ekim ayı verilerinde hafif araç satışlarının %27 artacağını tahmin ediyoruz. Binek araçların %31 artış kaydetmesini, hafif ticari araç satışlarının ise %14 artacağını tahmin ediyoruz. Ertelenmiş talebe ek olarak, düşük baz etkisi yıllık artış oranlarını desteklemektedir.

Yılın geri kalanında ticari araç satışları için, binek araçlarda olduğumuz kadar olumlu değiliz. Bunun nedeni de ÖTV teşviğinin ticari araç segmentine etkisinin sınırlı olması, yavaşlayan ekonomik aktivite ve turizm sektörünün araç talebinin yavaşlayacak olması. Genel olarak turizm sektöründe gelirler yaz aylarında elde edilirken yatırımlar kış aylarında olmaktadır. Bu sene zayıf geçen turizm dönemi nedeniyle 4Ç16 ve 1Ç17’de yapılacak araç yatırımlarının düşük seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Mecliste görüşülen yasa tasarısına göre Bakanlar Kurulu önümüzdekii dönemde araçlardaki ÖTV oranını sadece motor hacmine göre değil, aracın cinsine, fiyatına, sınıfına, iktisab hacmine göre ayarlayabilecek. Bu durum 1.6cc motor hacminin altındaki lüx araçlara ve lüks sınıfa giren kamyonetlere ayrı ÖTV oranları uygulanabileceği anlamına gelmektedir. Olası değişiklikleri özellikle Doğuş Otomotiv için bir risk olarak görmekteyiz.

Raporun devamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş