Otomotiv Sektörü Raporu / Gedik Yatırım – (11.06.2019)

Otomotiv Pazarı Raporu

• Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) sıfır araç satış verilerine göre Mayıs ayında yurt içinde binek otomobil satışları 27.126 adet, hafif ticari araç (HTA) satışları, 5.890 adet, toplam hafif araç (HA) satışları da 33.016 adet olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlar, binek otomobil, HTA ve HA satışlarında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla sırasıyla %53, %62, ve %55 gerilemeye (Ocak-Mayıs: -%49, -%53, ve -%50) işaret etmektedir.

• Mayıs ayı satış verileri mevsimsellikten arındırılarak incelendiğinde, aylık 30.000 ve yıllık 360.000 seviyesinde bir pazar büyüklüğüne işaret etmektedir. Bu durum da, talepte yıl başından beri hüküm süren zayıflığın devam etmekte olduğunu göstermektedir.

• Mevsimsel olarak satışların daha kuvvetli olduğu yılın ikinci yarısında, enflasyondaki ve faizlerdeki gerileme beklentimize ve baz etkisine bağlı olarak pazarın göreceli olarak bir miktar daha canlı olabileceğini düşünmekteyiz ve yılın tamamı için %35 gerileme ile 400.000 seviyesinde bulunan satış tahminimizi korumaktayız. Bu rakam da otomotiv şirketlerinin 2019 yılı için öngördükleri 380.000-450.000 adet satış seviyesi ile uyumludur.

• Doğuş Otomotiv’in Mayıs ayı satışları yıllık olarak %63 gerilerken (Ocak-Mayıs: -%59) pazar payı da %14,0 olarak gerçekleşmiştir (Ocak-Mayıs: %15,1). Dolayısıyla, şirketin satışlarındaki gerileme pazardaki %55 daralmanın üzerindedir. Bu durumun, ithal araçların satışını yapmakta olan şirketin araç fiyatlarının, yüksek döviz kuru ortamında tüketiciler açısından bir miktar pahalı kalmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz.

• Ford Otosan’ın aylık satışları %68 gerilemiş (Ocak-Mayıs: – %51) pazar payı da %8,3 olmuştur (Ocak-Mayıs: %10,6). Şirketin ana iş kolu olan HTA tarafında hem pazar hem de şirketin satışları %62 daralmıştır.

• İç pazarda en kuvvetli rakamlar, yıl başından beri olduğu gibi yine Tofaş ile ilgili olarak gelmiştir. Nitekim, Tofaş’ın Mayıs ayı satışları sadece %35 gerilerken (Ocak-Mayıs: – %28) pazar payı da %17,2 olarak gerçekleşmiştir (OcakMayıs: %16,7). Mayıs ayında şirketin özellikle binek otomobil satış rakamları sektöre kıyasla daha kuvvetlidir. Binek araçlarda pazar %53 daralırken şirketin satışları sadece %19 gerilemiştir. Bu durumun, mevcut yüksek döviz kuru ve enflasyon ortamında, şirketin binek araçlarının tüketici tarafından fiyat/performans açısından daha tercih edilir duruma gelmesinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Sektördeki en beğendiğimiz hisse durumunda olan Tofaş ile ilgili olarak hedef hisse fiyatımız TL22,40 (%27 yükseliş potansiyeli) seviyesinde bulunmaktadır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN