Olası fakat “realist” ol(a)mayan faizsiz ekonomi

EURUSD paritesi ABD ve Avrupa ekonomisi: Güçlü para ve güçlü ekonomi arasında karar

Ekonominin olumlu veya olumsuz sinyaller vermesi yanında faiz oranları da bir o kadar önemlidir. ABD dolarında yaşanan da bu oldu. 31 Temmuz 2019 tarihinde Amerikan doları ekonomide yaşanan “olumlu” göstergeler için faizden bir kademe daha mahrum kaldı(2.00 – 2.25 seviyesi). Euro dolara karşı % 0. 101 gibi makul seviyede bir kazanımı oldu. Fakat orta ve uzun vadede hem piyasa yapıcılar hem de yatırımcılar bundan olumlu etkilenecektir. Tabi ki piyasa da güven sağlanırsa gerçekleşeceğinden sürekli anlık haber takip edilmesi yararlı olacaktır.

EUR/USD çiftinin şu andaki 1.10865 – 1.12023 bandından çıkması beraberinde yeni bir trendi getirecektir. Şu anda bu konuda bir netlik oluşmuş değil. Risk skalası şu anda Euro lehine olurken ABD doları negatif işaret vermektedir.

30.07.2019 ‘da, EuroZone ‘da önceki dönem işsizlik oranı 7.6 iken bu dönem tam da beklendiği gibi tam tahmin olarak 7.5 çıkmıştı. Beklentilerin satın alındığı düşünülürse bu haberlerin stabiliteye ve EURUSD fiyat aralığına katkıda bulunduğu söylenebilir. Yatırımcılar uzun vadede pozisyon almaya yönelirken, günlük AL/SAT işlemler azalır.


Grafik kaynağı: TradingView

Hacim satış ağırlıklı gerçekleşince fiyat da o denli düşüyor. Herhangi bir makro değişken (Fed faiz indirimi, Amerika imalat endeksi v.s.) dolara karşı olumsuz olmazsa, Euro değer kaybediyor. Tembel ayı formasyonu sonrası yeni aralık 1.10783 ve 1.13783 olarak bulunmaktadır. Bunu Bolinger Bantları da destekliyor. EURUSD çiftindeki bant aralığı büyük bir hacim değişikliği veya “sıcak para” ile kırılabilir.

Sıcak para ve Euro: Almanya ( Avrupa’nın lokomotifi)
Avrupa Merkez Bankası’na göre (ECB), 1 Ocak 2017’den itibaren dünyada 1 trilyon Euro’dan fazla para dolaşıma giriyor. Bu meblağ birçok üye devletin(Malta, Yunanistan vs) gayrisafi milli gelirinden fazladır.

Gelişen teknoloji sektörleri ve kripto para birimlerinin sonraki 10 sene alacağı yapı da uzun vadede yatırımların önemli bir bağımsız değişkenidir. Trump ‘ım getirdiği politik “şovenizmin” devam etmesi ve popülist vatansever politikaların devam etmesi durumunda küresel ekonomide özellikle majör kurların olumsuz etkileneceği söylenebilir(Japon yeni hariç). Almanya ‘da perakende satışlarının beklenen seviyelerde gerçekleşmesi ve Fransa’dan büyümeye dair olumlu sinyaller de Euro’nun elini güçlendiriyor.


Grafik kaynağı: TradingView

Kısaca küresel piyasaların trendi ve makropolitik iklim
Küresel piyasalarda kamu bankalarında da faiz indirimleri silsile yoluyla görülmeye başlandı. Acaba bu “faizi arttır, düşür” ki piyasalarda kontrolün olsun diyen Merkez Bankaları’nın bir kısır döngüsü mü yoksa faizsiz bir küresel ekonomiye yönelik bir trend mi söz konusu? ABD ‘de vadeli endekslerin ABD doları ile düşmesi de Trump’ ım beklediği faiz indirimini alamamasından kaynaklanıyor olabilir. Birleşik Devletlerde, ekonomi bankaların geleceği ve ulusal kalkınma arasında seçim yapıyor gibi görünmektedir. ABD Başkanı Trump ‘ın kararlı olmayan duruşu, ve Trump ‘ın son olarak Çin ‘e uyguladığı vergileri “%10 ‘dan %25 ‘e tekrar çıkarabileceğini” belirtmesi de ekonominin yapı taşı olan güvene tekrar negatif yansıyacaktır. EURUSD çiftinden ziyade USDJPY çiftine sıcak paranın akmasına zemin hazırlar.

Sonuç itibariyle EURUSD paritesi bu hafta 1.1102 sınırını geçebilir ve bu durumunda bir sonraki hafta da 1.13778 direncini kırdığında yatırımcılar için yeni bir çıkış trendi sağlanabilir. Bazı ünlü yorumcular ise sosyal medyadan bu hafta 1.1102 kırılma noktasının psikolojik olduğunu ve bunun kırılmaması durumunda uzun süre aynı aralıkta bulunulacağını belirtmektedir.

Okan Ozdemir