Nereye koşuyor bu kavanoz dipli dünya?

Selamün Cumhuriyet’in 100ci Yılı kutlu olsun, muhterem din kardeşlerim ve devrimci yoldaşlarım. Bu selamlamaya ABD’de öğrendiğim üzere dünya üzerinde gezen 50 civarında değişik cinsel tanımlı homo sapiens türlerinin hepsi dahildir. Hayır, ABD’den dönerken uçak kazasında Valhalla’yı boylamadım, makale yazmaktan da vazgeçmedim. Bu sene ortalama 3 ayda bir makale yazıyorum, artık ayda bire çıkacağım. Özetle, makale yazma alışkanlığımı yitirdim. YouTube ve Instagram’da kamera karşısına çıkıp 15 dakika ahkam kesim üstelik cebime trak para koymanın kolaycılığından vazgeçeceğim artık, ya da OnlyFans olayına takılacağım. FÖŞ’le yarım saat çıplak sohbet, ayda $100.

Benim 40 yıldır değişmeyen bir düşünce sistematiğim var. Dünyada olup biteni anlamadan Türkiye veya piyasalar hakkında yorum yapmam. Dolayısıyla, bu yazı dizisi de dünya haliyle başlayacak. Nereye koşuyor bu kavanoz dipli dünya? Cevap 3 kısımdan teşmil. Jeo-politik bataklık, nefesi kesilen küresel ekonomi ve artık harbiyen riskli hale gelen riskli varlıklar.

Ben hiç alt başlık kullanmam bu kez niye?

Orta Doğu Savaşı Ukrayna Savaşı ve hep cephede gizliden süren ABD-Çin rekabetini gölgede bıraktı. İyi de oldu, çünkü Batı basınının her gün hala ikinci manşete sakladığı “Ukrayna Rus savunma hattını deldi, ilk hedef Kırım, yürü be, kim tutar seni Zelensky” çığlıklarını siktir edin. Evet, Ukrayna bir kaç mili yol alsa da, bu hızla Kırım’a varması Erdoğan’ın (RTE’nin) emekliliğinden önce gerçekleşmez. Putin artık her cephede savunmada, ekonomisi (siz resmi verilere bakmayın, onların ki de TUIK’den kaliteli değil) perişan, itibar sıfır, kaçabilen kaçıyor, demografik Armageddon yolda. Ama, işte diktatörlüğün en büyük keyfi bu. Putin’in çükünde değil, zaten Ukrayna’da kaybetse kelle ve o iki ayrı koltukta oturacak. Kuzey Kore’den cephane almaya dahi tenezzül etse de, ABD 2024 Kasım başkanlık seçimlerini bekleyecek. Eğer Trump yada onun mayosundan ayrılmayan Cumhuriyetçi bitlerden bir kazanırsa, ABD Ukrayna’ya askeri yardımdan vazgeçer planında. Hikayenin geir kalanını Ukrayna’nın heyecanla beklenen “Kış Saldırısı” da foslayınca anlatırım.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!