Muhalefetin tarihi hezimeti üzerine aykırı düşünceler

Anketlerin çoğunda açık veya küçük ara önde giden Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı (KK & Mİ) bu seçimi nasıl kaybetti? Finans cemaatinde Mehmet Şimşek ekonomiyi kurtarabilir mi tartışması ayyuka çıkarken, muhalif basının siyasi kanadında da KK & Mİ’na acımasız bir bindirme yarışı başladı. Basının iktidar kanadında ise sebepler kolaylıkla deşifre edildi: Milli ve yerli politika, Erdoğan’ın eşsiz liderliği, Müslüman Dünyanın desteği, halkımızın FETÖ ve PKK’yla işbirliği yapanlara attığı, sesi Kandil ve Vaşigton’dan duyulan şamar.

Bu ülkede ortalama IQ’nun gerilemesine hiç şaşırmıyorum. Tahılla beslenip, dimağı da bu tür yüzeysel ve biraz sallasan her tarafından vidaları dökülecek analizlere doldurulan bir nesil satrançta çok parlak performans gösteremez doğal olarak.

FÖŞ sayısız alternatif evren ve zaman çizelgesine eren eşsiz dehasıyla cevapları her zaman biliyordu tabii ki, ama faniler de biraz ekmek yesin, kum havuzunda oynasın diye topa girmedi. Ama, İlahların bile sabrının sınırı vardır, örnek olarak Sodom ve Gomorra’yı göstereblirim. Sonunda dayanamadı, ve bu eşşekarısı kovanına çomak sokmak zorunda kaldı. Gerçek koltuğundan kalkıp gerininceye kadar, yalan dünyayı iki kez dolaşırmış derler. Benim gerçek şöyle bir gerinsin bakalım da, yalan rekabetsiz kalmasın.

Öncelikle, bu seçim süreci beni çok yordu. RTE’nin zaferi aslanın ağzından çalmasında oynadığım kritik rolün takdir edilmesini beklemiyorum. Ben de Hakan Fidan gibi perde arkasında kuklaların iplerini çekerek gündemi yönetirim. Ama, tüm kamu kadroları değişiyor hazır, bu garibe de bir KİT’te yönetim kurulu üyeliği filan? Ya da ballı maaşlı bir Başkanlık Danışma Kurulu’nda görev?

Dönelim seçim analizime

Seçimlerde sistemik hile yoktu. Hele RTE’in zaferini yurtdışı ve Suriye’li oylarına bağlayanlar beyin naklini denesin. Bu iki kitleden RTE’ye gelen net oy 700 bini bulmaz.
RTE seçimi dahiyane stratejiler ve propaganda üstünlüğüyle filan da kazanmadı. 20 yıldır bütçeden tek kuruş sarf etmemekle öğünen eşsiz lider baktı ki papuç pahalı, en az $35 milyar koydu seçmenin cebine. Bu yüzden de kararsız seçmen ve AKP’nin her zaman ağırlıkta olduğu 50 yaş üzerinde seçmenin gönlünü kazanmayı becerdi.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!