Model Portföy / Yatırım Finansman – (3.08.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans boyu dalgalı bir seyir izledi. 2681,0 seviyesini test etmesinin ardından geri çekilen BIST100, günü %0,33 değer kaybıyla 2647,5 puanla tamamladı. Güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2685,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2760,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2630,0 ilk destek olmak üzere 2600,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta itibariyle yatay bir seyir izlemekte. 18,00 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması halinde 18,37 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 22 günlük hareketli ortalama 17,60 destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında kapanış görülmesi halinde sene başından itibaren oluşan kama formasyonu sonrası 14,40’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesi küresel piyasalarda risk algısının artmasına neden oldu. Zaten gergin olan iki ülke ilişkilerini, söz konusu durum daha da çıkmaza sokabilir. Öte yandan Çin, Tayvan’dan greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgiller ile beyaz saç kuyruğu ve istavrit türü balıkların ithalatını yasakladı. Yasak kararının gıda güvenliği şartları gereğince alındığı belirtilirken, gümrük birimlerinin karar uyarıcında ithalat bildirimlerini kabul etmeyi durdurması istendi.

 Yurtiçi veri gündeminde Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak (10:00). TÜFE’de aylık %2.6 artışla yıllık TÜFE’nin %78.6’dan %80.2’ye yükselmesi bekleniyor.

 Yurtdışında Almanya hizmet PMI (10:55), Euro Bölgesi hizmet PMI (11:00), ÜFE ve perakende satışlar (12:00) ile ABD hizmet PMI (16:45), fabrika siparişleri, dayanıklı mal siparişleri ve ISM hizmet endeksi (17:00) takip edilecek. OPEC+ üyeleri, Eylül ayı ham petrol üretim seviyesine karar vermek üzere toplanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD – Çin gerilimini tırmandıran gelişmelere karşın, dünün hasarsız geride bırakılması sonrasında piyasaların rahatladığını görüyoruz. Buradaki stres devam edebilir, ancak dünkü gerginliği geride bırakan ABD vadelileri ve Asya borsaları bu sabah genel olarak pozitif bölgede. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, dünkü düşüşün ardından toparlanma çabası içinde. 1,20’nin geçilmesi halinde 1,035’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0162 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!