Model Portföy / Yatırım Finansman – (3.02.2023)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, seans başlarında yükseliş kaydetse de, ardından yeniden satış baskısı altında kaldı. Sene başından itibaren oluşan düşüş trend kanalı alt bandı üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,82 değer kazancıyla 4752,2 puanla tamamladı. Endekste 4800,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 4930,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4690,0 ilk destek olmak üzere 4550,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 18,85 üzeri kapanışlarda 19,00-19,05 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,70 ilk destek olmak üzere 18,60’a düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Demokrat Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis’in başını çektiği bir grup senatör, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması için Biden’a mektup yazdı. İki partili olarak kaleme alınan mektupta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin onaylanmaması durumunda Kongre’nin Türkiye’ye F-16 satışının başlatmaması gerektiği vurgulandı. Shaheen ve Tillis, ABD Senatosu’nda NATO Gözlem Grubu’nun eş başkanlıklarını yürütüyor.

 Yurtiçi veri gündeminde Ocak ayı enflasyonu (10:00) takip edilecek. Beklentiler aylık enflasyonun %4 gerçekleşmesi ve yıllık enflasyonun ise %64,3’den %53,8’e gerilemesi yönünde. Yine çekirdek enflasyonun da yıllık bazda %51,9’dan %46,7’ye gerilemesi bekleniyor.

 Yurtdışında ABD’de bugün Ocak ayı istihdam verileri (16:30) öne çıkmakta. Beklentiler tarım dışı istihdamın aylık 189 bin artması ve işsizlik oranının ise %3,6 gerçekleşmesi yönünde. Saatlik ücretlerde ise aylık %0,3’lük artış bekleniyor. Ayrıca Avrupa ve ABD’de bugün hizmet PMI verileri takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed’in ardından dün ECB ve BoE’den 50 baz puanlık faiz artırımı geldi ve Fed’e nispeten şahin bir duruşla faiz artırımlarının devamına yönelik mesajlar alındı. Diğer taraftan ABD’de bilanço sezonu devam ederken teknoloji şirketlerinde görünüm karışık. ABD vadeliler bu sabah hafif satıcılı ve Asya piyasaları ise kararsız.

 EURUSD, ECB’nin beklentilere paralel faiz artışına gitmesinin ardından Lagarde’ın açıklamalarıyla geri çekildi. 1,0890 desteğini altında geri çekilmenin devamını görebileceğimiz paritede 1,0750 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde 1,10 direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!