Model Portföy / Yatırım Finansman – (2.08.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. Tarihin en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST100 endeksi, günü %2,47 değer kazancıyla 2656,3 puanla tamamladı. Güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2685,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2760,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 2630,0 ilk destek olmak üzere 2600,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 18,00 direnci üzerinde kalınması halinde trend kanalı üst bandı 18,36’ya yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 17,82 ilk destek olmak üzere 17,53’e düşüş görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD, İran’ın petrol ve petrokimya ürünlerinin ticaretine destek olan 6 şirketi yaptırım listesine ekledi. Bakanlık, İran petrol ürünlerini taşıyan gaz tankerini yöneten Pioneer Ship Management PTE LTD şirketine yaptırım uygulanacağını duyurdu. Ayrıca İran’ın petrol ticaretine lojistik destek sağlamasının yanı sıra İran petrol ve petrol ürünleri ile ilgili işlemlerde bulunan Golden Warrior Shipping şirketinin yaptırım listesine alındığını, şirketin Glory Harvest isimli gemisinin bloke edildiğini bildirdi. İran petrolüne getirilen yaptırımın petrol fiyatları üzerinde etkisi bir süre daha devam edebilir. ABD başkanı Biden’ın BAE’yi son ziyareti sonrası, BAE petrol arzında küçük bir artış gerçekleştirmişti. Petrol fiyatlarındaki yükseliş küresel enflasyonu tetiklemeye devam edecektir.

 Yurtiçi veri gündeminde TCMB Mayıs ayına ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri (14:30) takip edilecek. BIST kapanışı sonrasında ise SISE 2Ç22 sonuçları bekleniyor.

 Yurtdışında ABD’de yeni açılan iş pozisyonları (17:00) ve aralarında Catterpillar ile DuPont’un da olduğu yirmiden fazla şirketin 2Ç22 sonuçları izlenecek. Fed’den gelen açıklamaların öne çıktığı bir dönemdeyiz. Bu açıdan, saat 17:00’de Chicago Fed Başkanı Evans’ın vereceği mesajlar piyasaları etkileyebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin’den gelen tepkilere karşın bugün TSİ 17:30’da Tayvan’a programda olmayan sürpriz bir ziyaret yapması bekleniyor. Ziyaretin açıklanması ardından ABD ve Asya borsalarının baskı altında kaldığını, Asya’da satışların %2.5’lere vardığını görüyoruz. Avrupa piyasaları ise açılışta karışık seyir izlemesi bekleniyor

 EUR/Dolar ise, 1,025 direnci üzerinde tutunmayı başardı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 50 günlük hareketli ortalama 1,0364 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1,02 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten