Model Portföy / Gedik Yatırım – (31.05.2023)

Enerjisa’yı ekliyoruz

Enerjisa ekleme nedenimiz: Yılbaşından beri endeksin %3 altında performans gösteren Enerjisa’yı model portföyümüze ekliyoruz. Dağıtım işkolunun süregelen enflasyon ortamından fayda sağlayabileceğine inandığımız için hisseyi ekliyoruz.

Çift haneli TÜFE ortamı daha yüksek yatırım harcamaları geri ödemeleri ile sonuçlandığından, Şirketin 2023 ve 2024 yıllarında önceki yıllara benzer şekilde faaliyet gelirlerinde güçlü büyüme bekliyoruz. Depremin bir defaya mahsus olumsuz etkilerinin şimdiden fiyatlandığını, serbest nakit akışına etkisinin ileriye dönük sınırlı kalacağını ve 1Ç23’te olumsuz etkilenen verimlilik ve kalite gelirlerinin yılın geri kalanında kademeli olarak iyileşmesini beklediğimizi belirtebiliriz. Enerjisa, 2023 ve 2024 varsayımlarımıza göre sırasıyla 8,2x ve 6,2x F/K oranlarında işlem görürken, aynı dönemler için FD/FAVÖK oranları sırasıyla 3,0x ve 2,3x seviyesinde bulunuyor. Detaylar için lütfen 23 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan “Gedik – Şirket Güncelleme Raporu: Enerjisa” raporunu inceleyeniz.

Önemli Not: Gedik Yatırım Model Portföy’ü asgari 7 ve azami 15 adet hisse senedinden oluşur. Ağırlıklar, istisnai durumlar dışında tüm hisseler için %10’dur. Portföyde 10 hissenin altında bulunması durumunda boşluklar BIST-100 ile doldurulur. Model Portföy performansı hesaplanırken, Model Portföy’e hisse girişi ve çıkışı yapılacağı duyurusu yapıldıktan ve Model Portföy Güncelleme Raporu yayınlandıktan bir işlem seansı sonrasında oluşan ağırlıklı ortalama günlük hisse fiyatları kullanılır.

Kaynak: Gedik Yatırım Model Portföy