Migros Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (23.03.2017)

Migros Hisse Yorumu

Öneri: “AL”

Hedef Fiyat: 27.74 TL

Güçlü organik büyümenin yanında, yeni beklentiler yaratan inorganik büyüme

Migros, yılın dördüncü çeyreğinde piyasanın beklentisi olan 220mn TL net zarara paralel olarak 236mn TL net zarar açıkladı (4Ç15: 85mn TL net kâr). Euro bazlı kredileri toplam kredilerinin %87’sini oluşturan Migros, TL’nin EUR karşısında değer kaybetmesi sebebiyle 344mn TL net kur farkı gideri yazarak, geçtiğimiz çeyreklerde olduğu gibi net kâr seviyesinde yine negatif değerlerle karşılaştı. Operasyonel tarafa baktığımızda ise şirket stratejisi olarak özel markalı ürün odağının artırılması ve fiyat ayarlamalarına paralel olarak net satışlar kaleminde yıllık bazda 22.0% artış gösteren Migros, brüt kârlılık ise 4Ç15’deki %27.3 marja göre 1.2 y.p. düşerek 4Ç16’da %26.1’e geriledi. Operasyonel giderlerde sıkı bir politika izleyen Migros, geçtiğimiz yıla göre iyi performansına devam ederek 4Ç16’da %22.4 operasyonel giderler/net satışlar oranı ile brüt kârlılıktaki düşüşü bir nebze kompanse edebildi ve 4Ç16’da %5.5 FAVÖK marjı açıkladı (4Ç15: %5.9). Bu sonuçların ardından Migros, 2016 yılını %26.8 brüt kâr marjı, %5.8 FAVÖK marjı ve 293mn TL net zarar ile tamamladı.

2017 Beklentileri: Türkiye genelinde toplamda 168 mağaza ile yaklaşık 320bin m2’de operasyonlarına devam eden Kipa’nın satın alınmasıyla pazardaki pozisyonunu sağlamlaştıran şirket, Migros tarafında ise 120-150 aralığında yeni mağaza açılışı hedeflemektedir. 1 Mart itibariyle konsolidasyonu gerçekleşen Kipa operasyonlarının etkisiyle %30-35 arasında konsolide satış büyümesi öngören şirket, 2017 yılında %5.0-5.5 aralığında FAVÖK marjı ile yılı tamamlayacağını tahmin ediyor. Zayıf performans gösteren Kipa operasyonlarının Migros rakamlarına yapacağı baskıdan ötürü FAVÖK marjında öngörülen olası düşüşü kısa vadede olumsuz yorumlamıyoruz. Kipa operasyonlarını bir süre gözlemleyeceğini, ardından orta-uzun vadeli bir strateji geliştireceğini belirten şirket, özel markalı ürün odağını artırması ve özellikle Mjet açılışlarından hız kesmeyecek stratejisinden ötürü beğenimizi kazanmaya devam ediyor.

Migros için “AL” tavsiyemizi korurken hedef fiyatımızı 27.74 TL olarak güncelliyoruz. Bu güncellememizde başlıca sebepler; istikrarlı organik büyümesini sürdüren şirketin inorganik büyüme tarafında Kipa satın almasıyla orta-uzun vadede yaratacağı satış hacimleri, Mjet odaklı büyüme stratejisi, operasyonel giderlerin üzerindeki sürdürülebilir olduğuna inandığımız kontrol mekanizması olarak sıralanabilir. Rapor tarihi itibariyle 7.8x FD/FAVÖK oranıyla işlem gören Migros’un yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketleri 8.2x FD/FAVÖK rasyoları ile işlem görmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN