Migros Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (03.07.2013)

Migros Hisse Yorumu

Hisse Fiyat 20,90

• Mali Analiz: Migros 2013 1. çeyrekte 34,9 milyon TL net dönem karı açıkladı.Geçen yılın ilk çeyregine göre karlılıkta %43 azalıs yasandıgı gözlenmektedir. Sirketin net satısları ise 1,590,7 milyon TL olarak gerçeklesmekle birlikte 2012 ilk çeyrek döneme göre %9,3 artıs gözlenmistir. Sirketin ayrıca ilk çeyrek 40 süpermarket ve 1 hipermarket olmak üzere toplam 41 yeni magaza açılmıstır. Böylece Grubun Mart 2013 sonu itibariyle magaza sayısı 907’ye ulasmıstır.

• Planlar/Hedefler: Migros Genel Müdürü Tort, sirketin 2013 itibariyle 1.000 magazayı asmayı ve %12-12 büyümeyi hedeflediklerini açıkladı. Sirket birkaç aya kadar büyük bir entegre et yatırımı açıklayacagını da bildirdi. Migros Ticaret A.S. supermarket pazarındaki öncü konumunu güçlendirmek için yurtiçi satıs alanının %87’sine tekabül eden ve önümüzdeki döneme yönelik fırsatlar gördügü ana is kolu Süpermarket isine odaklanmaya devam etmeyi planlamaktadır. Sirket, 2013 yılında 100-150 arası yeni süpermarket ve 2-3 yeni hipermarket açılısı planlamakta olup yurtiçinde organize perakende sektöründeki pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, Kazakistan ve Makedonya operasyonları sirketin konsolide satıslarına katkı yapmaya devam etme planlarındadır.

• Degerlendirme: Sirket’in bilançosunda 2 milyar TL büyüklügünde, uzun dönemli Euro cinsinden borçlarına baglı açık döviz pozisyonu bulunmaktadır. Sirket, bu sebeple bu yıl kambiyo zararları kaydedecek olup, net karı bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Ancak Bloomberg’de yer alan habere göre Migros’un ana ortagı BC Partners sirketteki hissesini satmak için iki yatırım bankasını görevlendirdi. BC Partners’ın Migros’dan hisselerini satarak çıkması hissenin fiyatı üzerinde beklenti yaratan en önemli degisken olarak öne çıkmaktadır. Bu sebeple hisse için “AL” tavsiyemiz ile 27,00 TL hedef fiyat olarak belirlenimistir.

• Riskler arasında Sirket’in borcundan dolayı olusan açık pozisyonu ve kur hassasiyeti sıralanabilir. Sirket’in bilançosunda 2 milyar TL büyüklügünde, uzun dönemli Euro cinsinden borçlarına baglı açık döviz pozisyonu bulunmaktadır. Sirket, bu sebeple bu yıl kambiyo zararları yazacaktır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Migros hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir