Kardemir D Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (03.07.2013)

Kardemir D Hisse Yorumu

Hedef Fiyat: 1,78

• Mali Analiz: Sirketin 2013 ilk çeyrek net dönem karı beklentilere paralel 47,6 milyon TL olarak gerçeklesmis ve 2012 ilk çeyrege göre %36 azalıs göstermistir. Sirketin satıs gelirleri ise geçen yılın ilk çeyregine göre %10,5 azalıs göstererek 371,4 milyon TL olarak elde edilmistir.

• Bedelsiz Pay dagıtım Tarihi: Bedelsiz pay dagıtım islemleri 04.07.2013 tarihinde baslayacak olup, hissedarların bedelsiz paylarını Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde kayden alacakları açıklandı.

• Yatırım Kredisi: Sirketin yatırım programında yer alan Haddehane yatırımının (Kangal ve Kaliteli Yuvarlak Haddehanesi) finansmanında kullanılmak üzere, T.C. Ziraat Bankası A.S. ile Sirketimiz arasında, 3 yıl ödemesiz 9 yıl ödemeli dönem olmak üzere toplam 12 yıl vadeli 50 milyon USD tutarlı yatırım kredisi anlasması imzalanmıstır.

• Kapasite Artısı Olumlu: Kardemir’in sıvı çelik kapasitesi devam eden yüksek fırın ve çelikhane yatırımlarının etkisiyle mevcut durumdaki 1.8 milyon ton düzeyinden 2014 yılında 3.4 milyon tona yükselmesi beklenmektedir. Sirketin ayrıca 2015 yılında devreye girecek kangal tipi haddehanesi de degerlemeye alındıgında 2014-2016 döneminde gelirlerinde ciddi bir artıs beklenmektedir.

• Hedefler: Türkiye’nin ulusal demiryolu agının 2023 yılına kadar toplam 45 milyar $rlık yatırım dahilinde 10 bin km yüksek hızlı ve 4 bin km geleneksel demiryolu insaası ile 26 bin km’ye ulasması hedefleniyor. Bu dogrultuda sirketin gerek yurt içerisinde gerekse komsu ülkelerdeki demiryolu yatırımlarından uzun vadede olumlu etkilenecegini beklemekteyiz.

• Toplu İs Sözlesme görüsmeleri_17.05.13_Kardemir yaptıgı açıklama ile geriye dönük olarak 2011-2012 yılları için %47.1 oranında maas artısı için anlasmaya vardıgını duyurdu. Yapılacak ödemenin 14.48%’lik kısmı avans olarak çalısanlara daha önce ödendigi için yapılacak ödeme bu tutardan mahsup edilecek. (Kardemir 2012 yılında sırasıyla 175 milyon TL personel gideri kaydetmisti) Bu ödemenin mali tablolarda kısmı olumsuz etkisi gözlenebilir.

• Degerlendirme: Sektörün gelisimine baglı olarak en karlı ürünü olan ray satıslarındaki artısın Kardemir’in marjlarını orta ve uzun vadede olumlu destekleyecegini düsünüyoruz. 7,85× F/K ve 1,10× PD/DD rasyoları ile islem gören KRDMD hisseleri için mevcut pozisyonların korunması önerimizi korumakla birlikte 1,78 TL hedef fiyat olarak belirlenmistir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Kardemir D hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir