ABD Dış Ticaret Açığı / Mayıs 2013

ABD’de dış ticaret açığı Mayıs ayında ithalatın sert tırmanışıyla beraber beklenmedik şekilde yükselirken, ekonominin yüksek vergi ve hükümet harcama kesintilerinin etkilerini atmaya başladığını gösterdi.

Ticaret açığı yüzde 12.1 yükselerek 45 milyar dolara çıkarken, Kasım ayından bu yana en yüksek rakama ulaştı. Bu rakam Nisan ayında 40.1 milyar dolar olmuştu. Bloomberg anketine katılan 71 ekonomistin tahmin medyanı 40.1 milyar dolarlık bir açığa işaret etmişti. İthalat değeri ise 232.1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Mart 2012’de kırılan 234.3 milyar dolarlık rekorun hemen arkasında kaldı.

Mobil telefon alımları, otomobil ve okyanus ötesinde üretilen yakıt alımları ABD şirketleri ve tüketicilerinden gelen talebin yılın ikinci yarısına girerken arttığı sinyalini verdi. Rapor aynı zamanda ihracatın gerilediğini göstererek Çin ve Avrupa gibi bölgelerde büyümenin yavaşladığı işaretlerini açığa çıkardı.

Detroit’te bulunan Amerprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, “ABD ekonomisi diğer birçok ekonomiden daha iyi bir performans gösteriyor. İthalatın arttığına şahit olacağız. Yerel tüketim hâlâ iyi bir performans gösteriyor, özellikle mali çalkantılara bakıldığında” ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanları 35.9 milyar dolar ve 45 milyar dolarlık açıklar arasında değişiklik gösterdi. Ticaret Bakanlığı’nın öncül rakamları açığın Nisan ayı için 40.3 milyar dolar olacağı yönündeydi. Mayıs ayında ticaret açığında yaşanan yüzde 12.1’lik artış son 2 yılın en sert artışı olarak kayıtlara geçti.

İthalat oranı Nisan ayına göre yüzde 1.9 tırmanarak 227.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mobil telefon ve diğer konut eşyası alımları 1.89 milyar dolar yükselirken, otomobil ve otomobil parçalarına yönelik talep rekor seviyeye yükseldi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir