Merkez Bankası Yumuşak İnişi Başardı

Aydın Eroğlu – 11.09.2012

Cari açığı kontrol etmek için devreye giren MB, ekonomide aşırı ısınmayı kontrol atlına almayı başarmış gözüküyor. Ekonomideki yumuşak iniş neticesinde son açıklanan Temmuz büyüme rakamlarında yıllık % 3,3 olan beklentiye rağmen % 2,9 büyüdüğümüzü görüyoruz.

Merkez Bankası Devreye Girer Mi?

Yıl sonu % 4 olan büyüme hedefinden biraz geri düştüğümüzü görüyoruz. Büyümedeki soğumanın kontrolden çıkmaması ve yıl sonu hedefinin tutturulması için Merkez Bankası’nın devreye girdiğini görebiliriz. Faizlerde büyüme hedefini sağlayacak indirime gidilebilir.

Cari Açık Verileri Gelecek. (10:00)

Dün ayıklanan büyüme verilerindeki beklentinin altında gerçekleşme ekonomik çevreleri pek memnun etmemişti. Ancak bugün gelecek cari denge rakamlarında da benzer bir beklenti altında gerçekleşme yaşanırsa, bu sefer her taraftan memnuniyet ifadelerini duyarız! Böyle bir beklentim mi var? Evet, dün gelen Temmuz ayı yıllık büyüme rakamlarında yaşanmış olan beklenti altındaki gerçekleşme nedeniyle, aynı şekilde cari açık rakamlarında da beklenti altında rakamları görmek mümkün olabilir. Bu olursa olumlu bir algılama olacaktır. Beklentinin üstünde cari denge rakamlarının gelmesi ise olumsuz algılama yaratır.

Dow’da Reaalize Var!

7/09 tarihinde belirtmiş olduğum endeks direnci olan 13.338 seviyesini (13.324 görüldü) geçememiş olan Dow’da kısmi düzeltme görülüyor. Bu düzeltmenin 13.165 seviyelerine kadar yaşanması tamamen teknik bir düzeltme olur ve sağlıklı bir gelişme olarak görürüm. Perşembe günü FED kararı öncesinde bu direncin geçilmemesi gayet normaldir. Eğer Perşembe günü FED’den parasal genişleme yönünde karar çıkarsa, bahsettiğim direncin hızla kırıldığını görürüz. Aksi yönde bir sonuçta ise, realizelerin kısmen daha sürdüğünü görürüz. Ancak boyutunun çok fazla olmasını yine de beklemem. FED beklenti yönünde açıklama yapmazsa, aksi yönde de yapmayıp, beklentinin korunmasını sağlar.

Borsalarda Realize Olur Mu?

Dow’un 13.338 seviyesini geçemeyip kısmi bir düzeltme yaşaması ve bu düzeltmenin 13.165 seviyesine kadar teknik olarak devam edebilme ihtimali nedeniyle, diğer borsalarda da yansıması görülebilir.

DAX için bir düzeltme yaşanırsa, bunun seviyesi 7.172 ve bir altında 7.105 olur.

İMKB için de; dış borsaların paralelinde 67.367 civarına kadar yaşanabilecek bir gevşeme teknik düzeltme olarak görülebilir. Normal ve sağlıklı bir hareket olur. Ancak dediğim gibi, bugün gelecek cari denge rakamları ve MB’nın olası faiz hamleleri endeks gelişmelerini doğrudan etkileyebilecek gelişmelerdir.

Yarın Almanya anayasa mahkemesi ve Perşembe günü de FED kararları öncesinde bu düzeltme ihtimallerini birer teknik gereklilik olarak gördüğümden, borsalar için verdiğim destek seviyeleri aşağıya kırılmadığı takdirde alım fırsatı olarak görüyorum. Fazla bir risk görmüyorum.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir