Altın, FED’den Parasal Genişleme Bekliyor!

Aydın Eroğlu – 10.09.2012

Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verileri beklenenden kötü gelince, AMB başkanı Draghi’nin piyasaları mutlu eden 3 yıl vadeye kadar sınırsız tahvil alımı kararı sonrasında, FED’den de parasal genişleme gelecek beklentisi iyice artmış durumda. Bu beklentinin en güçlü tepkisi altın fiyatlarında görünüyor. Özellikle FED tarafından piyasaya verilecek yeni para paketinin ülke ekonomilerine güvenin tam oluşmadığı bu ortamda altına kayacağı beklentisi ile altın fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşanıyor.

Geçen hafta altın grafiklerinde bu yönde gördüğüm yükseliş ihtimalini Destek-Direnç Tablosuna yansıtmıştım. Altındaki yükselişin 1.742$ seviyesini geçmesi halinde olası yeni hedeflerini bugüne ait Destek-Direnç Tablosu’nda görebilirsiniz.

Önemli Bir Hafta

Gözler Çarşamba günü Almanya Anayasa Mahkemesi ile, Perşembe günü FED toplantısından çıkabilecek kararlarda olacak. Almanya’dan olumsuz bir karar gelmesi beklenmiyor. FED’in ise ne yapacağı tam net değil. Ama eğer AMB sonrası FED’den de yeni bir parasal genişleme kararı çıkarsa, altında görülen sert yükselişin bir benzerinin daha uzun soluklu olarak borsalarda da görülmesini bekliyorum. Geçen hafta borsalar için belirttiğim önemli dirençleri sadece Almanya DAX endeksi kırmış durumda. DOW ve İMKB ise vermiş olduğum ilk direnç seviyeleri civarında takılmış durumdalar. Eğer bu seviyeleri kırarlarsa nereye gidebileceklerini,”AMB Tamam,Şimdi Gözler FED’de!”başlıklı beklenti yazımda görebilirsiniz.

Önemli Verilerimiz Gelecek!

Saat 10:00’da Temmuz sanayi üretimi ve büyüme rakamlarını öğreneceğiz.

AMB öncesi pozitif ayrışma içinde bulunan İMKB, AMB sonrası yabancı borsalarda yaşanan yükselişlere tam ayak uyduramadı. Bunun nedeni, öncesinde zaten yabancı borsalardan daha fazla yapmış olduğu yükselişlerdi. Genele yayılan bir yükseliş beklentimi koruyorum. Hele ki FED parasal genişlemeye giderse, 70.000’li rakamları (69.700’de bir ara direnç var) çok kısa sürede bile görme ihtimalimiz çok yüksek olur. Sonrasında da yeni rekorlar konuşulur.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir