MB 2017 Enflasyon Tahmini

MB 2017 enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası 2016 yıl sonu enflasyon tahminini %7.5’ta tutarken 2017 enflasyon tahminini %6’dan %6.5’a yükseltti. Çetinkaya 2017 enflasyon tahminini ithalat fiyatlarının yukarı yönlü etkisiyle yükselttiklerini belirtti.

BAŞKAN MURAT ÇETİNKAYA’NIN “ENFLASYON RAPORU 2016-IV”ÜN TANITIMINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMA

Değerli Konuklar,

2016 yılı Ekim Enflasyon Raporu’nun ana mesajlarını sizlerle paylaşacağımız bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz.

Raporda, her zaman olduğu gibi, para politikası kararlarına temel oluşturan iktisadi görünüm ile makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerimizi paylaşıyor ve son üç aydaki gelişmeler doğrultusunda güncellenen orta vadeli enflasyon tahminlerimiz ile para politikası duruşumuzu sunuyoruz. Ayrıca, son dönemde Bankamız tarafından atılan adımlara dair bazı değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşacağım.

Raporda ana bölümlere ilave olarak çeşitli konularda sekiz adet kutuya yer verdik. Bu çalışmalarda güncel ve ilgi çekici konulara ilişkin analizler yer alıyor. Raporda, son on yıldaki enflasyon dinamiklerinin muhasebesini yapan; turizm sektöründeki gelişmelerin gıda enflasyonuna ve temel makroekonomik büyüklüklere etkisini inceleyen; Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihracat performansındaki kazanımlarını rekabet gücü açısından değerlendiren kutular var. Bunlara ilaveten, tarım bankacılığının tarımsal verimliliğe etkisini inceleyen; teminat döviz depo uygulama motivasyonuna ilişkin genel bilgi vererek uygulamanın kur takası piyasası üzerindeki etkilerini analiz eden; yakın dönem kredi gelişmelerini, kredi arzı ve talebine ilişkin çeşitli göstergeler vasıtasıyla inceleyen ve son dönemde Türkiye’de uygulamaya konulan teşvik sistemlerinin genel çerçevesini ve temel özelliklerini özetleyen çalışmalar da mevcut. Kutuların başlıklarını yansıda görüyorsunuz. Her biri Türkiye ekonomisi ile ilgili önemli ve hâlihazırda güncel tartışmaların odağında olan konulara ışık tutuyor. Birazdan Enflasyon Raporu dâhilinde internet sayfamızda yayımlanacak olan bu çalışmaları okumanızı tavsiye ederim.

Saygıdeğer Konuklar,

Konuşmama politikalarımız üzerinde önemli rol oynamaya devam eden küresel iktisadi görünüme değinerek başlayacağım. Sizlerin de yakından takip ettiği gibi, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde, gelişmiş ülkelerin para politikalarına dair gelişmeler küresel piyasalarda oynaklığı besleyen en önemli etmen oldu. Bu dönemde, gelişmiş ülke merkez bankaları parasal genişleme uygulamalarına devam etti; ancak ABD Merkez Bankası’nın olası faiz artırımına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarına dair belirsizlikler nedeniyle tahvil getirilerinde bir süredir devam eden gerileme eğilimi durdu (Grafik  1). Bu çerçevede, geçtiğimiz Rapor dönemi sonrasında belirgin şekilde artan gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları, son dönemde tekrar zayıflama eğilimi gösterdi

Tamamı için tıklayın.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2016 4. Dönem Enflasyon Raporu için tıklayın.