Küresel resesyon Türkiye sanayicisi için fırsat mı handikap mı?

Bu yıl herhalde enflasyondan sonra en çok kullandığımız ekonomik terim resesyon oldu. En basit ifade ediliş şekliyle ekonomide durgunluk anlamına gelen bu kelime, nasıl olur da bir fırsatın kapısını aralayabilir diye düşünebilirsiniz. Oysa bulunduğumuz durum itibarıyla küresel ekonomide sadece bir resesyon halini değil aynı zamanda önemli bir dönüşümü de konuşuyoruz.

Peki tüm dünya yangın yerine dönmüş ve bir taraftan küresel resesyon konuşulurken dönüşmek kolay mı? Elbette kolay değil, kolay olsaydı zaten buna dönüşümde denmezdi. İlave olarak dönüşüm tüm sektörlere eşit mesafede olumlu katkı sağlamayacağı gibi olumsuz yüzü de sektörlere göre farklılık gösterecektir. Kolayca şekil alabilen bir madde kabını tamamen doldurabiliyorsa, dönüşüm için aynen bu esnekliğe sahip olanlar ve değişikliklere kolayca uyum sağlayanlar hızlı başarıyı sağlayacak ve önde gidenler olacaklardır.

Dönüşümü konuşurken, Türkiye Ekonomi Modeli ile beraber ortaya çıkan tartışmaları, ekonomiyi bilen ve özümseyen herkes için bilimsel gerçekliği olan kavramları da tekrar tekrar irdelemekte fayda var…

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Burcu Kösem