Küresel rekabet ve ‘Değer Zinciri’

Dünyanın önde gelen 40 ekonomisi için önümüzdeki dönem önemli sınamalara işaret ediyor. Küresel ekonomi-politik sistemin önde gelen aktörleri, kurumları adeta bir ‘3. Dünya Savaşı’ senaryosundan söz eder cümleler sarf ediyorlar, uyarılarda bulunuyorlar. Dünya ekonomisini temsil eden milyonlarca şirket ve işletme, milyarlarca insan ‘3. Dünya Savaşı’ senaryolarını, küresel sistemin kaosa sürüklenebileceği yönündeki teorileri doğal olarak önceliklendirmiş değiller. Bununla birlikte, küresel ve bölgesel ‘güç merkezleri’ arasındaki jeopolitik ve jeoekonomik gerginlikler tırmanmaya devam ederek başka bir seviyeye çıkar ise, küresel ticaret ağı bambaşka bir ‘kriz yönetimi’ sürecine geçebilir.

Bu konuyu ilerleyen dönemdeki gelişmelere bağlı olarak bir kenarda tutmak üzere, küresel rekabette önde gelen 40 ülke için bu dönemde hareketlilik kazanmış olan bir önemli başlığı irdeleyelim: ‘Değer Zinciri’. Bu konu içinde bulunduğumuz dönemde üç boyutta ele alınıyor. Birinci boyut, ülkenin küresel değer zincirindeki konumunu irdelemesi. İkinci boyut, ülkenin stratejik önemdeki sektörlerinin değer zinciri modelinin gözden geçirilmesi. Üçüncü boyut, ülkenin farklı bölgelerinin değer zincirindeki rollerinin yeniden tanımlanması. Birinci boyut, önde gelen 40 ülkenin dünya ekonomisi ve küresel ticaretteki mevcut konumu ‘sürdürebilir’ kılmak ve/veya daha da perçinlemek açısından önemli.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!