Küresel ekonomide ‘altyapı’ hamlesi

BM çatısı altında UNDP ve UNCTAD’dan OECD’ye, IMF ve Dünya Bankasından bölgesel kalkınma bankalarına, uluslararası teşkilatların tümünde son dönemin kritik önemdeki başlıklarından birisi de küresel çapta bir ‘altyapı hamlesi’ ihtiyacı. Bu ihtiyacın üç önemli başlığı var. İlki, ülkelerin ve bilhassa dünyanın önde gelen şehirlerinin iklim değişikliğinin sebep olduğu etkilere karşı daha dirençli hale getirilmesi. İkincisi, dünya genelinde ve bilhassa önde gelen 40 ekonomide ‘yaşlanan’ altyapının acilen gençleştirilmesi. Üçüncüsü ise, jeopolitik gerginlik ve çatışmaların yaşandığı bölgelerin maruz kaldıkları tahribatın telafisine yönelik orta ve uzun vadeli altyapı planlamaları. Bu üç temel başlığın yanına, bir süre sonra daha sıklıkla dile getirildiğine şahit olacağınız ‘kıtalar arasında daha dayanıklı bağlantı ağı’ başlığı da eklenecek.

Uluslararası ekonomik teşkilatların tümünde küresel çapta altyapı hamlesi arayışlarının önemli gerekçelerinden birisini de BM Sürdürebilir Kalkınma Amaçlarına (SDG) ulaşılması hedefi oluşturmakta. ‘Yaşlanan’ altyapının sebep olduğu zorluklar ve sorunlar nedeniyle, küresel ölçekte sürdürülebilir kalkınma hedeflerini tutturabilmek imkansız. Altyapı derken, bu ana başlığın 5 önemli alanı kapsadığını da unutmayalım; dijital altyapı, enerji altyapısı, ulaştırma altyapısı, eğitim altyapısı ve sağlık altyapısı. Yani, konu sadece köprü, otoyol, baraj ile sınırlı değil. Ülkenin siber otoyolları da, tüm siber sistem altyapısı da, teknoloji ve araştırma odaklı bir eğitim sistemi altyapısı da, güçlü ve dirençli bir sağlık altyapısı da bu sürecin bir parçası.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!