Kripto Para Yorumları / Bitay – (22.09.2023)

Bitcoin, üç ayın ardından ikinci haftayı da üst üste yeşil kapatmaya hazırlanıyor

“Hafta sonuna giriş yapmaya hazırlanıyoruz. Geçtiğimiz hafta uzun süredir devam eden yatay hareketi bozan ve dört haftanın ardından haftayı %3 primle kapatan Bitcoin, bu haftayı da sınırlı pozitif performansıyla kapatmaya hazırlanıyor. Geçen haftaki olumlu görünümü devam ettiren ve 27.500$ seviyelerine kadar yükselsen Bitocin’de Fed’in uzunca bir süre daha yüksek tutmaya devam edeceğini açıklamasıyla bir miktar değer kayıpları görülmüştü. 1.670$ seviyelerinin görüldüğü Ethereum’da da Bitcoin dominasyonundaki yükselişle 1.600$ bölgesinin altı test edildi. Ethereum bu sabah 1.590$ civarında alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, son dönemde makroekonomik ve sektörel gelişmelerin ışığında Bitcoin’in performansını değerlendirdi.

Negatif bir şok gelmediği senaryoda bu hafta da yükseliş ile kapatılırsa üç ayın ardından Bitcoin’de art arda iki haftalık kapanış yeşil mum ile gerçekleşmiş olacak. En son 12 Haziran ve 19 Haziran haftalarında Bitcoin yükselmiş, ardından ağırlıklı olarak yatay-negatif mumlar ile haftalık kapanışlar görmüştü. Son iki haftadaki iyimserlikte daha önce de belirttiğimiz gibi nispeten FTX kaynaklı alacaklılarına dağıtılmak üzere milyarlarca dolar kripto paranın satılmasına onay verilmesi gelişmesi ve ABD enflasyonunun beklentiye paralel gelerek sürpriz yapmaması etkili oldu.

Bu hafta da bilindiği gibi FED’in bir faiz kararını daha geride bıraktık. Karar beklendiği gibi gelirken iletişim konusunda kafalarının karışık olması ve uzun dönem boyunca faizlerin yüksek kalacağı beklentisi teknoloji sektörleri başta olmak üzere yurtdışı piyasalarda satışların görülmesine sebep oldu. Bu satışlar Bitcoin’e de kısmen yansıdı. Önümüzdeki dönemde bu taraftan gelebilecek olası bir risk iştahında azalma ve Bitcoin hacimlerinde görülen düşük ve yatay seyirdeki hacimler dikkatli olmayı gerektiriyor.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin dün %2 düşüşle günü kapatmasının ardından yeni güne yeşil mum ile 26.600$ seviyelerinde başladı. 26.820$-26.390$ bandı destek bölgesinde fiyatlanan Bitcoin için aşağı yönlü bir hareketlilikte 26.390$ seviyesine tutunması önemli olacaktır. Bu seviyenin kırılması ve altında günlük kapanışlar 25.770$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Olası yukarı yönlü hareketliliğin devamında ise 26.820$ ardından da 27.060$ seviyeleri direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyelerin kırılması halinde 27.470$ seviyesine kadar bir yükseliş görülebilir.

Frontier (FRONT)

Yaklaşık 10 gündür yükselen trendde hareketine devam eden Front, dün %21’lik düşüşün ardından yeni günde %30 yükselişle günün en çok kazandıran kripto varlığı olmayı başardı. Anlık olarak 0.3250$ seviyelerinde hareketlilik gösteren Front için ilk olarak 0.3160$ üzerinde günlük mum kapanışı yapması önemli olacaktır. Ardından da olası yukarı yönlü bir hareketlilikte 0.3450$ ve 0.3857$ seviyeleri direnç seviyeleri olarak karşılanabilir. Aşağı yönlü bir harekette ise sırasıyla 0.3160$, 0.2911$ ve 0.2561$ destek bölgesi konumunda.

Kaynak: Bitay