Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.09.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Şahin geçen Fed toplantısının ardından risk iştahı dün negatifti. ABD on yıllık tahvil faizinin %4,50’ye çıktığı ortamda MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke endeksleri sırasıyla %1,7 ve %1,5 oranında düşüş kaydetti. Bu sabaha bakıldığında ise ABD kapanışının ardından güne zayıf başlayan Asya borsalarında toparlanma gözleniyor. Politika faizinin değiştirmeyen Japonya Merkez Bankası kararının izlendiği Asya’da Japonya endeksleri kısmi baskı altında olsa da Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi artı bölgede. ABD vadelilerinde de hafif yükselişler gözleniyor. Yurtiçinde ise dün TCMB faiz kararı izlendi. TCMB, politika faizini beklentilere paralel 500 baz puan artırarak %30 seviyesine yükselti. Karar Metni’nde öncekinden farklı olarak “son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağının değerlendirildiği” ifadesi önemliydi. Fiyatlamalar tarafında ise karar sonrasında BIST100’de güçlü bir yükseliş gözlendi. Endeks günü %3,64 oranında yükselişle 8.000 seviyesinden tamamlarken, 98 hisse artı bölgede kapattı. Bugün ise dünkü güçlü yükselişin etkisi devam edebilir ve endeks 8.000 seviyesinin üzerinde kalarak alıcılı görüntüsünü koruyabilir.

MAKROEKONOMİ

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 25 baz puanlık artış beklentilerine karşın %5,25 seviyesinde sabit tuttu ve böylece politika faiz oranını son 15 yılın en yüksek seviyelerinde sürdürdü.  Faiz kararında üyelerin farklı karar arasında bölündüğü gözlendi. Buna göre, beş üye faizin değiştirilmemesi yönünde oy kullanırken, dört üyenin ise faizin 25 baz puanlık artışla %5,50’ye yükseltilmesinden yana oy kullandığı görüldü. Ayrıca Banka, politikanın sadece duraksamada olduğunu ve %2’lik hedefin oldukça üzerinde seyreden enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde müdahale edeceğinin sinyalini verdi.

Yurt içinde ise, TCMB’nin PPK toplantısı izlendi. TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki dördüncü PPK toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu olarak %25’ten %30 seviyesine yükseltti. Böylece son dört toplantıdaki toplam faiz artışı miktarı 21,5 yüzde puana ulaştı.

  • Kurul’un, ”dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiğine” ilişkin ifadesi yinelenmekte.
  • Ayrıca enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar ”parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği” ifadesi bir önceki metinle aynı şekilde vurgulanmaya devam edilmekte.
  • Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, ”enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği” belirtilmekle birlikte, ”yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artışın ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulmanın enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmakta olduğu” ve ”bu unsurların, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına, yani %62 seviyesine yakın seyredeceğine işaret etmekte olduğu” ifade edilmekte.
  • Özellikle karar metninde, ”son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığına ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağının değerlendirildiğine” ilişkin ifade dikkat çekmekte. Bir önceki metinde ise, ”yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmekte olduğu” belirtilmişti.
  • Bunun yanında, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, ”dezenflasyonun 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis edilmesinde kararlı olunduğu” vurgulanmakta.
  • Öte yandan, ”doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağına” ilişkin ifadeye ver verilmiş.
  • Bunun yanında, Kurul’un, ”faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdüreceği” vurgulanmakta.

Ayrıca TÜİK tarafından yayınlanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ağustosta aylık bazda %15,1 oranında azalışla rekor hızda düşüş kaydetmesinin ardından eylül ayında %5,1 oranında artışla 68 seviyesinden 71,5 seviyesine yükselerek kısmi toparlanma kaydetti ve böyle üç aylık düşüşünü sonlandırdı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.45’te ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal verecek olan eylül ayı S&P Global imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecek.

Ayrıca TSİ 15.50’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Cook’un, TSİ 20’de San Francisco Fed Başkanı Daly’nin ve Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin konuşmaları, Fed’in para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Avrupa genelinde de son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan eylül ayı HCOB imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecek.

Bunun yanında, TSİ 14’te ECB Başkan Yardımcısı Guindos’un konuşması, Banka’nın para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından izlenecek.

Yurt içinde ise, TSİ 11’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ağustos ayı gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistikleri yayınlanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Kordsa (KORDS, Nötr): 5 Ağustos 2022 tarihinde Microtex Composites Srl’nin %60 hissesinin alımına yönelik imzalanan Hisse Devir Sözleşmesi ile Opsiyon Sözleşmesi çerçevesinde bağlı ortaklığı Kordsa Inc tarafından Silvio Campigli’den Microtex Composites Srl’nin %1 oranında hissesinin, ilgili Opsiyon Sözleşmesinde yer alan formül uyarınca 547bin EUR karşılığında satın alınmasına karar verilmiş ve alıma yönelik sözleşme imzalanmıştır. Noter işlemlerinin ardından aynı gün içerisinde satın alma tamamlanmıştır.

Şişe Cam (SISE, Pozitif): 13.09.2021’de duyurulmuş olan, Kırklareli Lüleburgaz’daki 200bin ton/yıl üretim kapasiteli otomotiv camı üretimine yönelik hat yatırımı tamamlanarak, 21.09.2023 tarihinde devreye alınmıştır. Türkiye için bir float hattı büyüklüğüne ulaşmış otomotiv camı ihtiyacının artarak devam etmesi ve küresel çapta artan rekabet sonucunda, otomotiv ham cam talebinin karşılanması ve operasyonel verimlilik artışı hedeflerine yönelik olarak yaklaşık 4 Milyar TL (19mn USD) yatırım harcaması ile Lüleburgaz’da devreye alınmıştır. Standartların dışında genişliğe sahip hat enine ve 200 Bin ton/yıl kapasiteye sahip otocam üretimine yönelik hat ile üretimde yüksek oranda verimlilik sağlanabilecektir. Ayrıca, Şişecam’ın mevcut durumda otocam üretimi yapan float hatları, kapasiteleri ve verimlilikleri artırılarak tamamen mimari cam üretimine yönlendirilebilecektir. Şişecam’ın 114 kişiye ek istihdam yaratacak otocam üretimine yönelik hat yatırıma ek olarak, global ölçekte en yüksek kapasiteye sahip 5 düz cam yatırımından biri olan Tarsus’taki TR9 float hattı yatırımı devam etmektedir.

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Holdingin yönetim kurulu, yenilenebilir enerji çözümleri konusunda faaliyet göstermek üzere “Tekfen Yenilenebilir Enerji Çözümleri A.Ş.” unvanı ile 10mn TL tutarındaki sermayesinin tamamı holding tarafından taahhüt edilecek bir şirket kurulmasına karar verdi. Holding ayrıca bünyesindeki gelir getiren ve gelir getirme potansiyeli taşıyan taşınmazların yeni kurulacak olan “Tekfen Varlık ve Taşınmaz Yönetimi A.Ş.” şirketine devri için gerekli işlemlerin başlatılmasını kararlaştırdı. Son olarak holding şirketlerinden Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.’nin Derince’deki arsasının ve üzerinde yer alan fabrika binasının, kısmi bölünme yöntemiyle yeni kurulacak olan ve sermayesi Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ tarafından taahhüt edilecek “Tekfen Derince A.Ş.”ye aktarılmasına karar verildi.

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Yenilenebilir Enerji AŞ, Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, depolama tesisi kurma taahhüdü ile EPDK’ya 25MWe kurulu gücünde GES projesi için önlisans başvurusunda bulunmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10, BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinde 2023 yılı dördüncü üç aylık dönemi için (01.10.2023-31.12.2023) değişiklikler yapılmıştır. Değişikliklerin bulunduğu Tablo için tıklayınız…

Öte yandan, 02/10/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazarda işlem görecek payların dağılımını gösteren tablo ekte yer almaktadır.

EBRD Kredi Sözleşmesi: Brisa, yeni yatırım harcamalarında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 2 yılı anapara geri ödemesiz 6 yıl vadeli 100mn USD karşılığı EUR veya TL tutarında yeni kredi anlaşması imzaladı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY): Pay geri alım programları kapsamında, borsadan geri alınan ve sahip olunan Şirket sermayesinin %0,7964’ünü temsil eden 6,4mn TL nominal değerli payların tamamı 21.09.2023 tarihinde pay başına 11,20 TL fiyatla Borsa İstanbul’da özel işlem bildirimi yoluyla yatırımcılara Şirket tarafından satılmıştır. Gerçekleştirilen satış sonrasında 21.09.2023 tarihi itibarıyla Şirket tarafından sahip olunan geri alınan pay bulunmamaktadır. Diğer yandan, Şirketin anılan yönetim kurulu kararları ile başlatılan pay geri alım programı halen yürürlüktedir.

Ege Gübre (EGGUB): Şirket,  40mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı geçmiş dönem karlarından karşılanmak suretiyle 60mn TL artırılarak (Bedelsiz, %150) 100mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Europower Enerji (EUPWR): Şirket, Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş.’nin (BRLSM) bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji A.Ş.’nin, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Üsküp Şubesinden, Kuzey Makedonya’da yürütülen güneş santrali projeleri için ”Muhtelif sayıda ve özellikte OG Hücre ve Transformatör” siparişleri almıştır. Siparişlerin toplam bedeli 1mn USD’dir.

Meditera Tıbbi Malzeme (MEDTR): Şirket ile Disera ve Lab-Tek tarafından oluşturulan Ortak Girişim, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen 27 Aylık Taşımalı Sistem ile Halk Sağlığı Laboratuvarı Tetkik Hizmeti ihalesini 496mn TL bedelle kazanmıştır. Ortak Girişim, ihale şartnamesi uyarınca, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Ekim 2023 döneminden itibaren 27 aylık dönemde Taşımalı Sistem ile Halk Sağlığı Laboratuvarı Tetkik Hizmetini gerçekleştirecektir. Şirket’in Ortak Girişim’deki payı %51 oranındadır.

Mia Teknoloji (MIATK): Şirket’in bağlı ortaklığı Tripy Mobility Teknoloji A.Ş. ile PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. arasında TRota uygulamasına Tripy’nin entegre edilerek hizmet sağlayıcısı konumunda olacağı iş birliği protokolü imzalanmıştır. Bu iş birliği kapsamında TRota uygulaması ile Tripy bünyesindeki elektrikli bisiklet ve araçların kiralanması mümkün olacaktır.

Temapol Polimer Plastik (TMPOL): Şirket, üretim tekniği yönünden firmanın üretim konusuna benzemesi ve ayrıca PET sektöründen de ciddi talep olması nedeniyle, ekstrüzyon hattı olarak Pet Ekstrüzyon Hattı alınmasına karar vermiştir. Söz konusu hat, diğer üretim hatlarının ürettiğinden farklı olarak sadece Pet üretimi yapacak olup, bu sektörde de ciro artışı sağlayacaktır. Makinenin Yatırım teşvik belgesi ile alınacağı ve Aralık 2023’e kadar devreye alınacağı açıklanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25,76’dan %26,06 seviyesine yükseldi. TCMB dün 1 milyar TL’lik (%25’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Ayrıca BİST’te kotasyon yoluyla 225,8 milyar TL (%26,50’den, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 93 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 155 baz puana yaklaşan düşüşler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 60 baz puana varan düşüşler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi