Kripto Para Yorumları / Bitay – (2.08.2023)

Bitcoin 10 gün sonra 30.000$’ı test etti

MicroStrategy’nin 14,4 milyar dolarlık değere sahip 467 adet Bitcoin satın almasının ardından Bitcoin toparlandı.

“Kripto para piyasasının önemli oyuncularından olan ve her fırsatta Bitcoin’e çok inandığını dile getiren Michael Saylor’un CEO’su olduğu MicroStrategy’nin Temmuz ayında 14,4 milyar dolara karşılık gelen 467 adet Bitcoin satın aldığı belirtildi. Dün akşam saatlerinde medyaya düşen haber sonrasında Bitcoin fiyatında sıçrama görüldü. Bitcoin satın alma haberinin açıklanmasının ardından bu bölgeden tepki aldı ve 29.000$ bandına tutundu.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak gelişmeleri değerlendirdi.

İlk olarak dün öğle saatlerinden sonra 28.500$’ı test eden Bitcoin, bu bölgeden tepki aldı ve 29.000$ bandına tutunmaya çalıştı. Daha sonra akşam saatlerinde açıklanan Micro Strategy haberiyle beraber piyasa olumlu fiyatladı ve Bitcoin, son zamanlarda geçirdiği hacimsiz günlerin ardından sert bir tepki yükselişi yaşadı. 30.000$’a kadar yükselen Bitcoin, 10 günün ardından ilk defa 30.000$’ı test etmiş oldu. Ethereum da 1880$’ı gördü. Bitcoin dominasyonunda yaşanan sıçrama ise yükseliş hareketinin tabana yayılmasını engelledi. Yeni gün itibarıyla Bitcoin 29.600$ seviyelerinde fiyatlanırken Ethereum 1860$, Ripple ise 0,7$ bölgesinden işlem görüyor.

Detaylı baktığımızda ortalama olarak 30.800$ fiyatından MicroStrategy’nin Bitcoin aldığı görülüyor. Böylece MicroStrategy’nin elindeki toplam Bitcoin değeri ise 4,5 milyar doları, adedi ise yaklaşık 152.000’i aşmış oldu. Ek olarak şirket 750 milyon dolarlık da bir hisse satışı yapacağını açıkladı. Analistler MicroStrategy’nin bu kaynak ile daha fazla Bitcoin alabileceğini değerlendiriyor. Son dönemde durgunluğun hâkim olduğu kripto para sektörünün olumlu haberlerlerle satın alma isteğini artırdığı görülüyor. Geçmiş dönemde MicroStrategy’nin Bitcoin satın aldığı yönünde çıkan haberlerde Bitcoin fiyatı genelde gerilerken bu sefer; kötü günde gelen iyi haber olarak algılandığı piyasalarda hissediliyor. Kısa vadede bu haber çok fazla destek sağlamayabilir ancak görünümün olumluya evrilmesi için de önemli bir başlangıç noktası olabilir.

Kripto para piyasasında bugün genel görünüm bu şekildeyken AKRO, AMP, OGN, ERN ve MKR günün en çok yükselen altcoinleri olmayı başardılar. Özellikle AKRO %50’nin üzerinde günlük getiri sağlayarak yatırımcılarına ciddi kazançlar sağladı.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin dün sabah saatlerinde görülen düşüş hareketinin ardından günü yeşil mum ile kapattı. Bugün sabah saatlerinde 30.050$ seviyelerini test etmesinin ardından şimdilik 29.630$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Dün ve bu sabah görülen yükseliş hareketiyle Bitcoin kritik direnç seviyesi olan 29.500$ üzerinde kalıcılık sağlaması yukarı yönlü hareketliliğin devamı için önemli olacaktır. Olası yukarı yönlü bir harekette 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 29.880$ ilk direnç seviyesi iken bir sonraki direnç olarak 30.240$ seviyesi karşılanabilir.

Olası aşağı yönlü bir harekette ise 29.500$ ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması halinde tekrar 29.000$ ardından da 28.585$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Litecoin (LTC) Teknik Analiz

Uzun süredir yükselen kanal içerisinde hareketlilik gösteren Litecoin, yaklaşan halving’i ile birlikte kanal içerisindeki hareketliliğine devam ediyor. Bu sabah saatlerinde 91.20$ seviyelerinden alıcı bulan Litecoin, kanalın alt bandını yaklaşık 10 gündür test ediyor.

Litecoin’de olası aşağı yönlü bir harekette hem kanalın alt bandı hem de 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 90.20$ seviyesi kritik bir destek olarak çalışabilir. Bu seviyenin kırılması halinde 87.67$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 93.70$ seviyesinin aşılması önemli olacaktır. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 98.14$ ve 105.13$ seviyeleri bir sonraki direnç seviyeleri olarak karşılanabilir.

Kaynak: Bitay