Koç Holding 2023 2. Çeyrek Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (2.08.2023)

2Ç23 Bilanço Değerlendirmesi

Endeksin Üzerinde Getiri
Cari Fiyat: 132,5 TL
Hedef Fiyat: 176,2 TL

Otomotiv bölümündeki güçlü karlılık ve holding tarafındaki net finansal gelirler sayesinde net kar beklentileri aştı.

• Koç Holding (KCHOL) 2Ç23’te 20.600 milyon TL net kar açıklarken piyasa beklentisi 18.239 milyon TL, Ak Yatırım’ın tahmini ise 18.036 milyon TL seviyesindeydi. Koç Holding’in net karı geçen seneye göre %33, 1Ç23’e göre ise %23 arttı. Net karın bizim tahminlerimizden sapmasında Tofaş, Ford Otosan, Tüpraş, Türk Traktör ve YKB net karlarının beklentimizden yüksek gelmesi etkili oldu. Ayrıca holdingin solo faaliyetlerini içeren “diğer” segmentindeki net finansal gelirlerin beklentimizden yüksek olması da net karı destekleyen başka bir unsurdu. 6 aylık dönemde Koç Holding’in net karı %69 artarak 37.372 milyon TL seviyesine ulaştı.

• Koç Holding’in konsolide net karı 2Ç23’te geçen senenin aynı dönemine göre %133 arttı. Net kardaki artış, otomotiv faaliyetlerindeki katkının %133 artması ve holding tarafındaki yüksek finansal gelirler sebebiyle gerçekleşti. Otomotivdeki yüksek büyüme, güçlü iç piyasa ve fiyatlama ortamı, ihracat pazarlarında toparlanma ve maliyet kontrolü sayesinde oldu. Öte yandan net karda en büyük katkısı olan finans sektörü faaliyetlerindeki kar geçen seneye göre yatay bir seviyedeydi. Dayanıklı tüketim grubundaki net karda güçlü iç pazar ve ham madde maliyetlerinin aşağıya gelmesiyle marj iyileşmesi yıllık %244’lük kar artışında önemli etkenlerdi. Enerji faaliyetlerinde ise savaş sebebiyle tarihi ortalamalarının üzerine çıkan ürün marjlarında normalleşmeden dolayı net karda %29’luk bir düşüş gerçekleşti. Öte yandan, doğalgaz maliyetlerindeki gerileme, ağır-hafif ham petrol makasındaki açılma ve yüksek stok karları ürün marjlarındaki bozulmanın bir kısmını telafi etti. 2Ç23’te, konsolide net kar içinde finans, otomotiv, enerji ve dayanıklı tüketim bölümlerinin payı sırasıyla %35, %34, %16ve %3 seviyesinde oldu.

• Holding solo net nakit pozisyonu 2Ç23 sonunda 10,2 milyar TL (395 milyon dolar) olurken, 1Ç23sonunda net nakit pozisyonu 6,7 milyar TL (352 milyon dolar) seviyesindeydi. Net nakit pozisyonundaki artış temettü gelirleri ve diğer finansman faaliyetlerinden kaynaklandı. Bilindiği gibi Koç Holding Temmuz ayında YKB hisselerinin %6,8’ini borsada kurumsal yatırımcılara satmıştı. Bu satıştan gelen 6.756 milyon TL’yi (252 milyon dolar) de eklediğimizde solo net nakit pozisyonu yaklaşık 645 milyon dolara ulaşıyor.

Yorum ve Tavsiye: 2Ç23 sonuçlarının hisse performansı üzerinde hafif olumlu etki etmesini bekliyoruz. Koç Holding için değerlememizi son finansallara göre güncelleyerek hedef hisse fiyatımızı %6 artırıyoruz. Koç Holding için 176,2TL hedef hisse fiyatımızla beraber “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi koruyoruz. Koç Holding cari net aktif değerine göre %28 iskonto ile işlem görürken son 2 yıllık tarihi iskonto %32, son 5 yıllık ortalama ise %20 seviyesindedir. Yapi Kredi’deki hisse satışı sonrasında yaklaşık 650 milyon dolara çıkan solo net nakit pozisyonu ve Tat Gıda’daki satış süreci de göz önüne alındığında, piyasa önümüzdeki dönemde Koç Holding’in olası yeni yatırım planlarına odaklanacak.

Kaynak: Ak Yatırım