Kripto Para Haberleri – (14.08.2022)

Bitcoin’de 2 ay sonra bir ilk

Kripto paralar haziran ayındaki büyük çöküşün yaralarını sarmaya çalışıyor. Bitcoin, 2 ay sonra ilk kez kritik seviyeye ulaşarak yatırımcısını heyecanlandırdı. İşte detaylar…

Kripto para birimleri haziran ayındaki türbülansın etkilerini silmeye çalışıyor. Kripto para piyasasının lideri Bitcoin, 13 Haziran tarihinde 17 bin dolar düzeyine kadar gerileyerek 1.5 yılın dibine inmişti. Bitcoin haziran ayında yüzde 37’den fazla değer kaybetmişti.

KRİPTO PARA PİYASASINDA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ

Mayıs ayında Terra ekosisteminin iki kripto varlığı LUNA ve UST’nin çöküşüyle birlikte kripto para birimleri resmen ağır yara alırken, yatırımcıların ise piyasaya güveni oldukça zedelenmişti. Haziran ayında da kripto para fonlama şirketi Celsius Network’ün para çekme işlemlerini durdurarak iflas bayrağını çekmesiyle birlikte dijital varlıklarda baskı artmıştı. Ancak temmuz ayı itibarıyla kripto para piyasasında rüzgar tersine döndü.

Temmuz ayında yeniden 20 bin doların üzerine çıkan Bitcoin aylık bazda sınırlı kazanç elde etti. Bitcoin temmuz ayında yüzde 6 civarında prim yaptı.

BITCOIN’DE 2 AY SONRA İLK KEZ KRİTİK SEVİYE AŞILDI

Temmuz ayından itibaren yükseliş trendine giren Bitcoin son günlerde gösterdiği performans ile yatırımcısını heyecanlandırıyor. Son günlerde özellikle 24 bin dolar seviyesi civarına çakılı kalan Bitcoin burada kalıcılığını sağlamıştı. Hafta sonu ise Bitcoin kritik seviyenin üzerini test etti.

Güne 24 bin 443 dolar civarında başlayan Bitcoin saat 10.30 sularında 25 bin dolar olan kritik eşiği aştı. 25 bin 47 dolar düzeyine kadar yükselen Bitcoin burada kalıcılığını sağlayamadı. Bitcoin şu dakikalarda 24 bin 758 dolardan işlem görüyor.

ETHEREUM, 2.5 AY SONRA ÖNEMLİ EŞİĞİN ÜZERİNE ÇIKTI

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum ise geçtiğimiz gün 2 bin dolar olan kritik eşiğin üzerine çıktı. Ethereum bugün de yükselişini sürdürerek 2 bin 30 doları aştı. Bu, son 2.5 ayın zirvesi olarak kayıtlara geçti.

KAZANCI BITCOIN’İ GEÇTİ

Ethereum’un son dönemde gösterdiği performans ile getirisi Bitcoin’i geride bıraktı. Ethereum temmuz ayında yüzde 56.69 oranında prim yaptı. 1 Ağustos tarihinden bu yana Ethereum yüzde 30’dan fazla yükseldi.

KRİPTO PARALAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Yatırımcılar büyük çöküş sonrası toparlanma kaydeden kripto para birimlerinin neden yükseldiğini merak ediyor. Kripto paralardaki artışın ana nedenleri ABD’den gelen ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikası olarak öne çıkıyor.

ABD’de iş gücü piyasasının beklentilerin üzerinde toparlanma kaydetmesi, üretici ve tüketici fiyatlarının rekor seviyeden dönmesi ile birlikte Fed’in eylül ayında politika faizini daha yavaş artıracağı beklentileri hakim oldu.

Piyasalarda şu anda eylül ayında Fed’in 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanıyor. Fed’in para politikasında sıkılaşmayı yavaşlatacağına ilişkin beklentiler piyasalarda risk iştahını artırırken, bu durum hisse senetleri ve kripto paraların hızlı yükselmesine yol açtı.

Kaynak: Uzmanpara