Kredilerde yavaşlama tehlike sinyalleri veriyor

Atilla Yeşilada – 08.08.2016

Ekonomide TİM ihracat kayıtları ve PMI imalat sanayi anketi gibi verileri uzun-uzadıya mercek altına almadık, çünkü Bayram tatilinin 9 güne uzatılması ile mevsimsel olarak düzeltilse dahi kalitelerine pek güvenemedik. Ama haftalık olarak yayınlanan kredi ve mevduat verileri ekonomide en taze trendlere ışık tutmamıza yardımcı oluyor. Verilerde şaşırtıcı gelişmeler var. Kredi hacmi reel olarak daralırken, mevduatın daha hızlı daralması 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bankalardan kaçış, ya da demokrasiye duyulan güvenden dolayı bir tüketim furyasının başladığını işaret ediyor.

Öncelikle, hem firma hem de tüketicilerin çok kaldıraçlandığı ve onları daha fazla kredi almaya teşvik etmenin ihtiyatlı bir davranış olmadığı düşüncesindeyiz. Bu yüzden de BDDK Başkanı Akben’nin kredi kartı taksit ve tüketici kredilerinde vade uzatma ile ilgili çalışmaların başladığı “müjdesini” garipsedik.

Bu tür ayarlamalar büyümeyi bir kaç çeyrek hızlandırabilir, ama sonrasında borç ödemede zorlukları çoğalan özel sektör harcamaları topyekün kısmaya başlar. Hanehalkının tasarrufları artırmaya, firmaların ise daha fazla özkaynak bulup, verimlilik yükseltici projeler uygulmaya ihtiyacı var.

Devamı için TIKLAYINIZ!