KRDMD, THYAO, GARAN: Merkez Bankası son tedbirler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni makroihtiyati tedbirleri duyurdu. Türk lirası ve altın ifadeleri önemle vurgulanıyor. Bu sebeple altın sertifikası görüşünü savunanlar da destek bulmuş oldu.

Yapılan açıklamada “Bankaların yanı sıra diğer mali kuruluşlar da menkul kıymet düzenlemesi kapsamına alınmış olup, ilk aşamada faktoring şirketlerine Türk lirası cinsinden faktoring alacaklarına uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi yükümlülüğü getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için çok sayıda projeyi devreye alan Türkiye, 2023’te ülke tarihi açısından ilklere sahne olacak gelişmelere şahitlik edeceği düşünülüyor.

Yılın manipülasyonu bankalarda yaşanmıştı. 2023’te her şey yolunda giderse bankalar temettü verebilecek mi sorunsalı halen konuşuluyor. Enflasyonun yıl içinde birkaç kat artması ve  2022’de enflasyona endeksli tahvillerin katkısıyla Türk bankaları rekor kârlar açıklamıştı. Bankalar, BDDK’ya bu yıl kâr dağıtımı olumlu isteğini bildirdi, kurum ise bu isteği değerlendiriyor.

TSLA grafiği, USD 123 fiyatında yüzde 1 yükseldi.

Grafik TradingView’den

KRDMD 17.99 fiyatıyla varlık fonu anlaşmasına rağmen dünya demir çelik endüstrisinin düşük performansı ile 20 TL’nin altında kapattı. 4s grafikte 15.50 civarında regresyon duruşu var.

17.28 ilk destek olabilir. 14TL ise piyasa yapıcının son desteği denebilir. Osilatörler genel olarak uyumlu fakat süpertrend istenen momentumun üstünde değil.

Grafik TradingView’den

THYAO 140TL seviyesinde devam ediyor ve 145TL bandını bir ara kırsa da 150TL üst sınır gibi duruyor. Süpertrend son desteğini bu hafta deneyebilir. Al-sat olarak hacim anlamında güçlü bir hisse denebilir fakat kanal giderek daraldı.

Hacim profili 50TL’den çok alan olduğunu fakat üst fiyatlara doğru dengeli bir değişim olduğunu da belirtmektedir.

Grafik TradingView’den

GARAN 30.04 TL güçlü direncinde bu sefer yatay çizgilerle güven verse de seçim yaklaştığından konjonktür nasıl olur tam olarak net değil. Haftayı yüzde -0.86 ile kapatan hisse senedi bankacılığın en büyüklerinden olduğundan önemli bir gösterge olarak da takip edilmektedir.

24TL den başladığı yolculuk için yeni destek 28 ve bu hafta 32 TL tekrar denenebilir.

Sonuç itibariyle, Merkez Bankası Türk lirasını korumak için her türlü açığı bulup kurumsal düzeyde korumaya çalışıyor. Karşı görüşe göre ise kurumsal kapasitede bankacılık ve faktoring sektörünün yapabileceği çok katkı olamaz çünkü makro politik düzen ve bölgesel krizler sonucu tüm majör pariteler dolara karşı değer kaybediyor. Bunun yanında 2023 temettü şampiyonu hangi hisse ve sektör olabilir konusu yatırımcılar nezdinde tartışılıyor. 2022’de havacılık ve endüstriyel hizmetler ön plana çıkmış ve popüler olmuştu.

Okan Özdemir