Koç Holding Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (17.02.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: %12

Piyasa beklentisine paralel net kar

 Koç Holding 4Ç16’da piyasa beklentisi olan 1,030mn TL ile uyumlu olarak 1,046mn TL net kar açıkladı. 4Ç16’da net kar yıllık bazda %23 düşmüştür.

 Açıklanan net karın bizim beklentimiz olan 922mn TL’nin üstünde gelmesinin ana nedeni Koç Holding’in iştiraklerinden Tüpraş ve Ford Otosanın sırasıyla piyasa beklentilerinin %53 ve %29 üzerinde kar açıklamasıdır.

Enerji ve Otomotiv segmentleri öne çıkıyor

 Kombine sonuçlarda net satış gelirleri yıllık bazda %18 artmıştır. Otomotiv segmenti 4Ç16’da kombine gelirlerini yıllık bazda %25 artırırken Enerji segmenti aynı dönemde kombine satış gelirlerini yıllık bazda %23 artırmıştır.

 Koç Holding’in, konsolide FVAÖK geliri yıllık bazda %7 oranında artarak 2.2mlr TL seviyesine çıkmıştır. FVAÖK marjı ise yıllık bazda 0.9 puan düşerek %10.6 olarak gerçekleşmiştir. 4Ç16’da Enerji segmentinin kombine FVAÖK’ü %41 artarken Otomotiv segmentinin kombine FVAÖK’ü %21 artmıştır. Aynı dönemde Finans segmentinin kombine FVAÖK’ü yıllık bazda %5 artmış ve Dayanıklı Tüketim segmentinin kombine FVAÖK’ü %9 düşmüştür.

Nötr etki bekliyoruz

 Şirket’in iştiraklerinin finansalları daha önce açıklandığı için hisse etkisinin nötr olacağını öngörüyoruz. Şirket, bugün saat 17:00’de telekonferans düzenleyecektir.

Tahminlerde revizyon

 İştirakler için yaptığımız revizyonlar sonrasında Koc Holding çin 12 aylık heedef hisse fiyat tahminimizi 15.80TL’den 17.10TL’ye revize ederken tavsiyemizi Endeks Üstü Getiri olarak koruyoruz.

 Koç Holding mevcut durumda NAD’ine göre tarihi iskontosu ile uyumlu olarak %5 iskonto ile işlem görmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN