Klimasan 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (07.05.2019)

Endeks Üzeri Getiri

Hisse Fiyatı: 7,0 TL
12 Aylık Hedef: 11,60 TL

Türkiye’nin önde gelen soğutucu üreticilerinden
Klimasan, Brezilya’lı Metalfrio Grubu’nun %61 iştiraki olarak Türkiye dışında Avrupa, Afrika ve Asya’da ticari soğutma pazarında kapsamlı çözümler sunmaktadır. Geniş bir ürün/servis portföyünün yanında köklü bir geçmişe sahip olan firma Türkiye’de bu pazarda önde gelen şirketlerden biri konumundadır. Klimasan’ın Manisa’da bulunan yıllık 550bin adetlik kapasiteye sahip fabrikası Metalfrio’nun toplam kapasitesinin üçte birini aşarak grup içerisinde Türkiye dahil Amerika dışındaki coğrafyaları hedefleyen önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir. Şirket, Metalfrio, Klimasan ve Şenocak markaları altında içecek/bira soğutucuları, dondurma dolapları, sürgü camlı dikey ve yatay dondurucular gibi çeşitli ürünleri Coca-cola, Pepsi, Tuborg, Anadolu Efes, Heineken, Carlsberg, AbInbev ve Danone gibi özellikle alkolsüz içecek, bira ve dondurma sektörlerindeki önde gelen müşterilerine satış ve satış sonrası hizmeti sunmaktadır.

Güçlü büyüme devam ediyor
Klimasan yurtdışı satışların katkısı ve yurtiçinde pazar payı kazanması sayesinde son üç yılda yıllık ortalama %39 gelir büyümesi kaydetmiştir. Şirket söz konusu dönemde en yüksek büyüme oranını %68 ile yurtiçi satışların %95 büyüdüğü 2018 yılında kaydetti. Şirket son birkaç yıldır pazar payını artırmak amacıyla tüm odağını iç piyasaya yönlendirmiş durumdadır. Klimasan’ın yenilikçi ürün eforu, Metalfrio’nun sağladığı sinerjiler ve görece rahat rekabet ortamı Şirket’in satışlarının pazar büyümesinin üstünde seyretmesini sağladı. Şirket’in yüksek kapasite kullanımıyla çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda mevcut kapasitenin daha çok söz konusu yurtiçi pazar odağı doğrultusunda kullanılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki üç yıl için yıllık ortalama %18 gelir büyümesi beklentimizi sabit ihracat, iç pazarda hacim büyümesinin devamı ve enflasyonist fiyat artışlarına dayandırıyoruz.

İhracat gizli bir büyüme alanı olarak görülebilir
Şirket’in son birkaç yıldır daha çok iç piyasaya odaklanması itibariyle ihracatın toplam gelirler içindeki payı 2014’teki %80’den geçen yıl %45’e kadar düştü. Ancak, ana ortak Metalfrio’nun da desteğiyle ihracat her zaman Klimasan için önemli büyüme alanlarından biri olmuştur. Şirket son üç yılda ortalama yıllık 49mn Euro ihracat geliri kaydetmiştir. İç piyasa satışlarının yavaşlaması, TL’de değer kaybının devamı ya da özellikle 2020 sonrasında olası yeni bir kapasite artırım kararı durumunda Klimasan’ın hızlı bir şekilde ihracat gelirlerini artırabileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, Metalfrio’nun güçlü müşteri portföyü Amerika dışındaki bölgelerde Klimasan’ın ihracat satışlarını destekleyecektir.

Endeksin Üzerinde Getiri ve 11,6TL hedef fiyatla araştırma kapsamımıza dâhil ediyoruz
Klimasan faaliyet karını (FAVÖK) 2018’de iki kattan fazla artışla 42mn TL’den 86mn TL’ye yükseltmişti. 2019 için beklentimizin 104mn TL olduğu göz önünde bulundurduğumuzda şirketin firma değeri 2019 yılı FAVÖK’ünün sadece 3 katına işlem görmektedir. 2019 yılı için 71mn TL olan net kar beklentimiz ise 3,9 F/K’ya işaret etmektedir. Klimasan’ı Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesiyle araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Hisse için 11,6TRY olan hedef fiyatımız %66 yükseliş potansiyeli taşımaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin