Para & Borsa

Kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerinde short pozisyon taşımak riskli…

Nuri Sevgen – 21.08.2017

Yazılarımda hep vurguladığım analizlerimin olmazsa olmazı 5-10-21 üssel hareketli ortalama ile 200 günlük üssel hareketli ortalamadır.

Son bir kaç gündür 5-10-21 üssel hareketli ortalamaların kritik olduğunu bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda short pozisyonların stoplanması gerektiğini defaatle söylüyor ve yazıyordum. Hatta yayınladığım grafiklerde bahse konu ortalamaların kesişme bölgesini daire içine alıyor ya da ok ile belirginleştiriyordum.

Aşağıda son druma ait BİST30 yakın vadeli VİOP sözleşmesinin günlük datalardan oluşan logaritmik eksendeki grafiği mevcut. Grafikte siyah daire içine aldığım ksımda endeks hem kırmızı renkli dokuz aylık trendin üzerine çıktığı gibi kısa vadeli (5-10-21 üssel) hareketli ortalmalar birbirlerini yukarı yönde kesmeye başlıyorlar.

Bahse konu kesişme bölgesi 133,000

Bu da demektir ki 133,000 üzerinde kalındığı sürece aşağı yöndeki hareket sekteye uğrayacaktır.

Daha net anlatımla; bu hareketli ortalamaların üzerinde kalındıkça short pozisyon taşımak risklidir. Stoplamak en rasyonel tavır olmalıdır.

“Ne var bu hareketli ortalmalarda da bu kadar önemsiyorsunuz?” diyenlere ise aşağıdaki ikinci grafiğe bakmalarını öneririm. Daire içine aldığım kısımlarda volume desteği ile bu kesişmeler sonrasında piyasalar hangi yönde nasıl hareket etmiş görünmektedir.

Sonuç olarak; ortalamaların üzerinde tutunma sağlanır ve volume desteği artmaya devam ederse 135,000 ilk kuvvetli direnç ve sonrasında yukarıda kısa vadeli teknik hedef yeniden zirve seviyesi olan 136,500’ü işaret edecektir. Buna mukabil ortalamaların üzerinde tutunmada başarı sağlanamaz ve yeniden altında kalınırsa aşağıdaki 127,000 hedefi geçerli olmayı sürdürecektir…

Dr. Nuri SEVGEN
Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.
Türev Ürünler Müdürü

Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx