Karşılıksız Çek Verileri / Mayıs 2017

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Yılın ilk beş ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 314 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 4 azalarak 8,6 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Ocak – Mayıs döneminde parasal tutarı 8 milyar TL olan 220 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 1,3 milyar TL tutarındaki 41 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ise yüzde 31 oranında azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının bankalara ibraz edilen toplam çek tutarına olan oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 puan azalarak yüzde 2,5 oldu. Karşılıksız çek adedinin bankalara ibraz edilen toplam çek adedine olan oranı ise 1 puan azalarak yine yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşti.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en fazla olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adetsel olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 8,9 ile Iğdır, yüzde 7,8 ile Ağrı, yüzde 5,9 ile Muş ve yüzde 5,7 ile Kars ve Kırıklareli oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 1,4 ile Sinop, yüzde 1,5 ile Karabük ve Kastamonu oldu.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5,9 ile Iğdır ve Ağrı, yüzde 4,2 ile Bitlis, yüzde 4,1 ile Batman ve Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 1,5 ile Aksaray, yüzde 1,6 ile Nevşehir, Kastamonu, Sinop ve Isparta oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi