Karşılıksız Çek Verileri / Eylül 2016

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Yılın ilk dokuz ayında, bankalara ibraz edilen çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 523 milyar TL olurken, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 16 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarken, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yüzde 7 oranında arttı.

Parasal tutarı 20 milyar TL olan 595 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 3 milyar TL tutarındaki 111 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,1 puanlık azalışla yüzde 3,9 olurken, adet olarak 0,4 puanlık artış ile yüzde 3,7 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ve tutarının en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu iller ise yüzde 9,5 ile Hakkari, yüzde 8,7 ile Mardin, yüzde 8,6 ile Kırıkkale, yüzde 8,4 ile Bilecik ve yüzde 8,4 ile Iğdır oldu. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 1,9 ile Tunceli, yüzde 1,7 ile Edirne ve yüzde 1,2 ile Çorum oldu.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 10,5 ile Hakkari, yüzde 9,1 ile Şırnak, yüzde 6,7 ile Mardin, yüzde 6,5 ile Kırıkkale ve yüzde 5,9 ile Diyarbakır oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 2 ile Çankırı, yüzde 1,8 ile Sinop ve yüzde 1,4 ile Kastamonu oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!