Karşılıksız Çek Verileri / Ekim 2018

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

İbraz edilen çek tutarı artmaya devam ediyor.
2018 yılının Ocak – Ekim döneminde bankalara ibraz edilen 520 bin keşideciye ait 17 milyon adet çekin toplam tutarı 771 milyar TL oldu. 2017 yılının aynı dönemine göre; çek tutarı yüzde 18, çek adeti yüzde 2 artarken, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 2 geriledi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek miktarı arttı.
2018 Ocak – Ekim döneminde, bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 43 bin keşideciye ait 426 bin adet çekin toplam tutarı 21 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 26 bin keşideciye ait toplam 3,6 milyar TL tutarındaki 85 bin adet çek daha sonra ödendi.

Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 50, çek adeti yüzde 12 artarken, tekil keşideci sayısı ise yüzde 3 geriledi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek adetinin ibraz edilen çeklere oranı yükseldi.
Ekim ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 puan artarak yüzde 4,6, adet olarak ise 1,9 puan artarak yüzde 3,9 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının, adetinin ve keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 7,4 ile Osmaniye, yüzde 7,2 ile Mardin, yüzde 6,4 ile Bingöl, yüzde 6,1 ile Muş ve yüzde 5,6 ile Artvin oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!