İzmir’de ilçe ilçe konut yatırımı amortisman süreleri

Amortisman süresi ya da diğer adıyla geri dönüş süresi, yatırım amaçlı konut alacak kişilerin öncelikle değerlendirdiği gayrimenkul verilerinin başında geliyor. Peki amortisman süresi nedir?

En kısa tanımıyla, bir bölgede satın alınan bir konutun kiraya verilmesi durumunda, satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeriyle karşılanabileceğini ifade eden değer olarak özetlenebilir.

Konut yatırımı denildiğinde ise akla ilk gelen şehirlerden biri, yurt içi aldığı göç sayısıyla da sık sık gündeme gelen İzmir. Peki İzmir’de konut yatırımı yapacaklar, konut yatırımı geri dönüş süresi penceresinden bir değerlendirme yaptıklarında İzmir’in hangi ilçelerini tercih edebilir?

İzmir’in şehir genelinin yanı sıra tüm ilçelerindeki en kısa ve en uzun amortisman sürelerini Zingat.com Bölge Raporu Ağustos 2018 verilerine göre biraraya getirdik.

İzmir’de şehir genelinde konut yatırımı geri dönüş süresi 19 yıl

İzmir’in ilçelerinden önce şehir genelinde konut yatırımı geri dönüş süresine bakıldığında, bu zaman diliminin 19 yıl olduğu gözlemleniyor. İstanbul ve Ankara ile karşılaştırıldığında ise İstanbul’da bu süre 20 sene iken, Ankara ve İzmir’de ise 19 yıl.

İlçe ilçe İzmir’de konut geri dönüş süreleri

İzmir’e bağlı toplam 30 ilçe bulunuyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre İzmir’in konut yatırımında öne çıkan ilçelerine bakıldığında, konut yatırım geri dönüş süresi en kısa 16 yılla Buca ve Konak’ta olduğu görülüyor. İzmir’de gayrimenkul yatırımı yapmaya hazırlananlar için geri dönüş süreleri şöyle sıralanıyor:

Aliağa: 17 yıl
Balçova: 19 yıl
Bayraklı: 21 yıl
Bergama: 21 yıl
Bornova: 22 yıl
Buca: 16 yıl
Çeşme: 24 yıl
Çiğli: 17 yıl
Dikili: 19 yıl
Foça: 18 yıl
Gaziemir: 22 yıl
Güzelbahçe: 24 yıl
Karabağlar: 19 yıl
Karşıyaka: 19 yıl
Kemalpaşa: 23 yıl
Konak: 16 yıl
Menderes: 24 yıl
Menemen: 20 yıl
Narlıdere: 24 yıl
Ödemiş: 20 yıl
Seferihisar: 22 yıl
Torbalı: 22 yıl
Urla: 21 yıl

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN