İstanbul Enflasyon Oranları / Mayıs 2021

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100

– Perakende fiyatları yansıtan ve 2021 Nisan ayında % 1,01 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2021 Mayıs ayında da % 1,67 oranında artış göstermiştir.

– Mayıs ayında; Giyim Harcamalarında yüzde 7,49, Ev Eşyaları Harcamalarında yüzde 4,81, Ulaştırma ve Haberleşme harcamalarında yüzde 2,40, Gıda Harcamalarında yüzde 1,37, Konut Harcamalarında yüzde 0,39, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 0,07 artış görülürken, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde -0,43 azalış görülmüştür. Diğer Harcamalar grubunda değişim izlenmemiştir.

– 2021 Mayıs ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamaları grubunda yaz sezon ürünlerinin devreye girmesinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi olurken; Ulaştırma harcamaları grubunda akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışları, Gıda Harcamaları grubunda Yaş Kuru Sebze ve Meyve ile Yağlar, Süt ve Süt mamulleri gruplarında görülen yukarı yönlü fiyat değişimleri ile Ev eşyası harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerdeki fiyat artışları etkili olmuştur.

– Kültür Eğitim ve Eğlence grubu hariç tüm gruplarda yukarı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

– 2021 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 15,78, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 14,15 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN