İstanbul Enflasyon Oranları / Kasım 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Kasım Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Ekim ayında % 2,54 oranında artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Kasım ayında % 0,34 oranında artış göstermiştir. Kasım ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 1,75, 2012 yılında ise % 0,28 oranında artış kaydetmişti.

2012 Kasım ayında % 7,56 oranında artış gösteren on bir aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 7,26 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Kasım ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 8,76 olan yıllık değişim oranı, 2013 Kasım ayında % 7,65 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Kasım ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,06 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 10,02 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Kasım ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Kasım ayında % 0,70 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 3,75 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 1,12 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,80 ile Çeşitli Hazır Yiyecek, % 0,30 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,09 ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler olurken, Azalış izlenen alt grup; % -1,77 oran ile Et

Balık ve Kümes Hayvanları olmuştur.

Kasım ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, hamur tatlıları, yufka, çocuk mamaları, bulgur, dana eti, sucuk, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, nohut, kuruyemiş, yaş üzüm, armut, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, havuç, yeşil soğan, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, tahin helvası, reçel, tuz, hazır çorbalar, gazlı içecekler ile meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Bisküvi, tavuk, koyun eti, balık, sakatat, sıvı ve zeytinyağı ile mercimek, elma, mandalina, limon, muz, ayva, ıspanak, lahana, pırasa ve salça olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Kasım ayında % 0,44 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Tüpgaz, şehir şebeke suyu ve fuel oil’ dir.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 0,41 oranında artış görülmüş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; Ampul, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme, plastik ev eşyası’dır.

Giyim Harcamaları grubu Kasım ayında % -1,53 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar ; % 12,45 oran ile Kumaşlar, % 1,77 oran ile Kadın Giyimi olurken; Azalış izlenen alt gruplar; % -10,17 oran ile Çocuk giyimi, % -1,10 ile Erkek giyim grubudur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Kasım ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,15 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet’dir.

Ulaştırma Harcamaları grubunda % -0,04 oranında azalış kaydedilirken, Fiyatında azalış izlenen madde; benzin’dir.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları Grubunda % 0,50 artış izlenmiştir. Fiyatında artış izlenen madde; bilimsel ve edebi kitap olmuştur.

Kasım ayında Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir