Ekonomik Takvim Raporu – (2-6 Aralık 2013)

Bu Hafta Tam Bir Fırsat Haftası! – 2-6 Aralık Haftası Özeti

Müthiş önemli bir hafta bizleri bekliyor. ABD’den, Avustralya’ya, Çin’den Kanada’ya neredeyse tüm önemli verilerin açıklanacağı bir hafta olacak. Özellikle Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri piyasada adeta bomba etkisi yapacak her zaman olduğu gibi.

Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

10.15-10.45: İspanya ve İtalya imalat pmi verileri açıklanacak. Beklendiği gibi iyileşme olmaması EUR için sıkıntı olacaktır.

11.30: İmalat pmi sırası bu kez İngiltere’de. 56’dan 56.5’e çıkması beklenen veri GBP paritelerini etkileyecek.

15.30: Piyasa, Fed Başkanı Bernanke’nin konuşmalarında ipucu arayacak.Bernanke para politikasına dair önemli açıklamalar yaparsa tüm piyasalar etkilenecektir.

17.00: ABD’den gelecek ISM imalat pmi verisi Dolar endeksini ciddi ölçüde dalgalandıracaktır. Geçtiğimiz aya göre düşüş bekleniyor ama yine de beklenti hiç de düşük değil.

Salı:

05.30: Avustralya Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesi bekleniyor ama karar metni AUD için oldukça önemli. AUD paritelerinde sert hareketler sürpriz olmayacaktır.

11.30: İngiltere’den geçtiğimiz aya benzer bir inşaat pmi verisi bekleniyor. Beklentiden ayrışma olursa GBP pariteleri izlenmeli…

Çarşamba:

10.15, 10.45, 11.30: Sırasıyla İspanya, İtalya ve İngiltere’den gelecek servis sektörü endeksi verileri EURUSD ve GBPUSD paritelerinde olduğu gibi EURGBP’de de fırsat yaratacaktır. Önceki aya göre İspanya ve İtalya verilerinde önceki iyileşme, İngiltere verisinde ise bir geri çekilme beklendiğinin altını çizelim.

15.15: ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi ile Cuma gününü ilk provası yapılacak. 130 binden 170 bine artış bekleniyor.

17.00: Servis sektörü endeksinin açıklanma sırası bu kez ABD’de olacak. Verinin, ekonominin en büyük sektörünün sağlığını göstermesinin yanında istihdam verileri için de iyi bir indikatör olması piyasanın verdiği reaksiyonu maksimumda tutacaktır. 15.15 verisi ile beraber değerlendirerek Dolar endeksinde büyük hareketler olacağını söyleyebiliriz. Döviz Destek platformunda AL/SAT sinyallerinin eksik olmayacağı bir gün olacaktır.

17.00’da aynı zamanda Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararının olduğunu belirtelim. Faizlerde değişiklik olmayacak ama CAD için karar metni belirleyici olacak.

Perşembe:

14.00: İngiltere Merkez Bankası’nın faizlerde veya varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

14.45: Avrupa Merkez Bankası için bu ay beklenti hiçbir şey yapmaması yönünde. Piyasa Draghi’nin basın toplantısına odaklanmış durumda.

15.30: Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin, ECB’nin sonraki hamlelerine dair yapacağı yorumlar EUR için hayati önemde olacak. Basın toplantısı sırasında yaşanacak git-geller EUR paritelerinde bol işlem fırsatı verecektir.

15.30: Draghi’nin basın toplantısı başlarken gelecek ABD büyüme ve haftalık işsizlik yardımı başvuruları verileri ALTIN, USDJPY, GBPUSD, AUDUSD gibi pariteler için işlem fırsatı anlamına gelecektir.

Cuma:

15.30: Haftanın en önemli anı olacak. ABD’den gelecek istihdam verileri Fed’in para politikasını belirleyebileceği için verilerin etkisi muazzam olacaktır. Tüm yatırımcıların mutlaka ekran başında olması gereken dakikalar olacak.

İşsizlik oranının %7.3’ten %7.2’ye düşmesi beklenirken tarım dışı istihdamda ise 185 bin artış bekleniyor.

ALTIN, EURUSD, USDJPY başta olmak üzere tüm Dolar paritelerinde çok sert hareketler göreceğiz ve bu hareketler değerlendirmesini bilenler için FIRSAT olacak yine. Biz de Döviz Destek platformunda, yakaladığımız başarılı “tarım dışı” performansı serisini devam ettirmek için uğraşacağız.

Hareketli bir hafta olacak, tüm yatırımcılara güzel, kazançlı bir hafta diliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir