ISCTR, AKBNK, ARCLK Hisse Analizleri

ISCTR: Yatay seyirde artan işlem hacmi değerli geometridir

Seviye önemli değildir. Bir seviyeden diğerine geçişi nasıl yaptığı önemlidir: geçiş mekanizmasını incelemek öncelikli gerektir. Riski azaltan veya çoğaltan temel faktör nasıl hareket ettiğinden geçer. Burada bahsedilen risk geçmişin değil, geleceğindir. Yani haberlerden bağımsız, sırf geçmişe bakarak geleceği değerlendirme mümkündür. Yılın genelinden bakarsak halen kaybedenlerden olmasının sebepleri geometrik model gereğidir: Ocak ayında başlayan ve şubatın ilk günlerine dek devam eden “heyecan verici” yükselişteki yorumları değerlendirmek mümkündür. Bu durumun bir döngüden ibaret olabileceği üzerinde aralık ayında durmuştuk. Kıyaslayınca ucuz görünen borsa endeksi vardı. Sonucu olarak belirleyici hisselerde yükseliş olması beklenebilirdi. Ancak bunun bir döngüden ibaret olduğunun da bilinmesi gerekirdi. Yıllık getiriden bahsederek devam ettiğimiz için yılın ilk ayında olanlar önemlidir. Yıl ortalamasında etkisi yüksektir. Algoritmik düzende anlamı yüksek parametrelerdendir. Şubat düşüşüyle oluşan kayba tepki verememesi neden olabilir? Ocak ayında ne oldu da şubatta başlayan sert kırılıma halen cevap verecek tepkiyi geliştiremedi? Algoritma gereği yeterince geometrik enerji birikmemiştir: Ortalamaların birbiriyle ilişkisi bozulmayı ocak ayı boyunca bitiremeyince geleceğe yansıyacak risk üretilmiş oldu. Mart ve şubat kayıplarına karşılık nisan ayındaki birkaç günlük “iyi prim” tekrarlanamadı. Benzer bakışla, ortalamalar üzerinden değerlendirme yapalım: 48 günlük ortalama ocak ayında yükseliş göstermişti bunu düzeltmesi gerekliydi. Bu düşüş, tepkisel olarak primlenme isteğini destekler ama yeterli değildir. Algoritmik geometri modeli bunun mümkün olmadığını işaret etmektedir. Mademki ISCTR diğer hisselere nazaran toparlanamadı: zayıf piyasada bulunuyor demektir. Henüz olgunlaşmamıştır. Zayıf piyasada önemsenen daha ufak ölçekli ortalamadır: 6 günlük ortalamanın nisan ortasında prim yapmış olması geleceği satmak isteyenlerin önünü açmıştır. Salgın etkisiyle çöken endekslerin toparlanma vakti oluşmadan bunu yaşamış oldu. Yani geleceğin primlerinden çalınmış durumdadır. Özel istek üzerine belirtelim: yılın başından bugüne olanları tek çizgide takip edersek (yani birikimli ortalama) tablo daha net görünmektedir. Aylar içinde gerçekleşen detayları da içerecek bir tablo görülmektedir: ocak ayındaki primli günlerin göstergeye göre “pahalı” kalması sonucu hazım dönemi benzerlerine göre yavaş geçmiştir.

ARCLK, AKBNK: Geometri yönü belirliyor

Emlak krizi sonrası performanslarını kıyaslarsak: ARCLK %170 kadar daha iyi performans göstermiştir. İki hissenin geometri mücadelesinde galip gelen ARCLK için ilgili önceki yazımıza benzer çizgimiz devam etmektedir. Ekonominin hangi formatta ısındığından bağımsız olarak, model tabanlı baktığımızda döngüsel hareketlerin belirleyici olduğunu görmekteyiz. 2015-2017 istikrarlı fon akışları sonucu oldukça iyi yatırım kararı verdirmiş olan “hisse çifti kararı” , geometrik aşırılığın düzeltmesiyle devamında terse işlemiştir. Bir model olduğunu düşünmeyi gerektiren vakalardan biridir. Daha geniş açından bakarsak: 2011-2017 performansının sindirilmesi gerekliydi. O halde, 2017 sonrası hareketi bu şekilde görebiliriz. Düşüş fazlarının “yeterince” yaşanmış olabileceğini nasıl anlayabiliriz? Geçmişe bakalım: 2017-2018 döneminde AKBNK lehine gelişme olurken hızlı biçimde gerçekleşmiştir. Sonrasında giderek, ARCLK lehine daha az kayıpların yaşandığı performans kıyaslaması görmekteyiz. Bir başka deyişle ARCLK için kayıp döneminin sonuna gelinmiş olabilir. Bunun için de aylık bazda hareketlerin aşırılıklarını model gereği izlemek gerekir. Algoritmaların çoğu kez geometrik kırılmalardan beslenerek tasarlandığını hatırlamak gerekir. Algoritmaları basitçe ifade edersek: algının ötesindeki spektrumları yakalamayı sağlayan araçlar sistemi olarak belirtilebilir. Sistem tasarımına gönderme yapmış olduk böylece.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN