İş GYO Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (15.08.2016)

İş GYO Hisse Yorumu

Çeşitlendirilmiş varlık portföyü ve güçlü kira geliri

Öneri: EKLE

Hedef Fiyat: 1,96 TL

Kira geliri odaklı iş modeline sahip İş GYO, ofis, perakende, otel, konut projeleriyle çeşitlendirilmiş bir portföy yapısına sahiptir. Portföyün önemli bir kısmını İş Kuleleri, Tuzla Operasyon ve Teknoloji Merkezi (TUTOM) ile Kanyon AVM oluştururken, 2016 ilk yarıyılı itibariyle bu varlıkların toplam gayrimenkul portföyü içerisindeki payı %31’dir. İş GYO’nun 2015 yılında elde ettiği hasılatın %57’si kira gelirlerinden oluşmaktadır. Elde edilen kira gelirlerinin önemli bir kısmı İstanbul İş Kuleleri (%37,7) ve Kanyon Alışveriş Merkezi’nden (%25,3) gelmektedir. Varlık portföyünde önemli yer tutan İstanbul İş kuleleri ve Kanyon Alışveriş Merkezi’nin kira gelirleri, toplam kira gelirlerinin %63’ünü oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıl sonunda devreye giren Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezinden 2016 yılının ikinci çeyreğinde elde edilen kira gelirleri ise 15,6 milyon TL olmuştur. İş Bankası’na kiralanan ve Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezinden 2016 yılında 62 milyon TL kira geliri elde edilmesi beklenmektedir. Aralık 2015 yılında tamamlanan Tuzla Karma Projesi’nden ise 2016 Eylül ayından itibaren kira geliri elde edilecektir.

Devam eden projelerin katkısı ile kira gelirleri büyüyecek

Tuzla Operasyon ve Teknoloji Merkezi’nin 2015 yılının son çeyreğinde devreye alınmasıyla birlikte 2016 yılında kira gelirlerinin 223 miyon TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. TUTOM’dan (İş Bankası’na 25 yıllığına kiraya verilmiştir) 2016 yılında 62 milyon TL kira geliri elde edilmesi beklenmektedir. Diğer taraftan, şu anda Kule 3’te kiracı olan Şişe Cam’ın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde Tuzla’ya taşınacak olmasıyla Tuzla Karma projesinden yılın ikinci yarısında kira geliri elde edilecektir. Kule 3’te kiracı durumunda olan Şişecam’ın taşınmasıyla boşalacak bölümün daha yüksek bir rakamdan kiraya verilmesi söz konusu olacağından kira gelirlerindeki artışın hız kazanacağını düşünüyoruz. 2016 yılında toplam gelirlerinin 334 milyon TL’ye, kira gelirlerinin 223 milyon TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. 2017 yılında ise kira gelirlerinin 249 milyon TL’ye ulaşmasını beklerken, toplam gelirlerin 378 milyon TL’ye artacağını öngörüyoruz. İş GYO’nun, çeşitlendirilmiş varlık portföyünden elde ettiği düzenli kira gelirleri nedeniyle diğer GYO şirketlerine nazaran daha korunaklı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca son dönemde konut kredi faizlerinde yapılan indirimlerin, genel olarak GYO sektörüne destekleyici etkide bulunmasını bekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN