Arçelik Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (15.08.2016)

Arçelik Hisse Yorumu

 İşletme sermayesi yönetiminde artan etkinlik ve iyileşen kârlılık

Öneri: EKLE

Hedef Fiyat: 24,23 TL

Türkiye beyaz eşya sektörünün yaklaşık %50 civarındaki pazar payı ile lideri konumunda bulunan ve tüketici elektroniği alanında da güçlü konumunu sürdüren Arçelik, 2016 yılının ilk yarısında oldukça güçlü sonuçlara imza attı. Hem yurt içi pazarda devam eden büyüme, hem de Avrupa pazarında etkili olan pazar payı kazanımları yılın ilk yarısında yıllık bazda %20’lik güçlü ciro büyümesini beraberinde getirirken, düşük hammadde fiyatlarının operasyonel kârlılığı desteklediğini ve kâr marjlarında iyileşmeyi sağladığını gördük (2015 yılının ilk yarısında %9,5 olan FAVÖK marjı %10,6’ya yükseldi).

Şirket, güçlü operasyonel kârlılığın yanı sıra elde edilen tek seferlik gelirin etkisiyle de (Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’deki %3,98’lik payın satışı nedeniyle oluşan 413,7 milyon TL’lik tek seferlik kâr), ilk yarının tamamında geçen yılın aynı dönemine göre %73 büyümeyle 808 milyon TL net kâr açıkladı. Buna ek olarak, şirketin alacak-stok yönetimindeki önlemlerinin net işletme sermayesindeki iyileşmeyi devam ettirmesini de olumlu yönde değerlendiriyoruz. 2Ç16 sonu itibariyle net işletme sermayesi/net satışlar oranı %30,3’e geriledi (1Ç16: %30,9, 4Ç15: %32,5, 2Ç15: %39,3). İyileşen net işletme sermayesinin de desteği ile net borç/FAVÖK’ü 1,97’den 1,62’ye gerileyerek olumlu tabloyu destekledi.

Yurt içinde artan aşağı yönlü risklere rağmen, ihracatın olumlu katkısının devamını bekliyoruz

Yılın kalanında ise, yurt içi talebe yönelik artan aşağı yönlü risklere rağmen, Avrupa pazarındaki olumlu performansın devam edebileceğini; küresel ekonomik zayıflığın emtia fiyatlarındaki zayıf seyri devam ettirmesi ile Arçelik için hammadde fiyatlarının olumlu katkısının yavaşlayan hızda da olsa sürebileceğini; net işletme sermayesi tarafında da alınan önlemlere bağlılığın devamı ile iyileşmenin korunabileceğini düşünüyoruz. Güçlü ilk yarı performansı sonrası tahminlerimizde güncelleme yaptık. Şirketin 2016’yı yıllık bazda %13,4 ciro büyümesi (önceki tahminimiz %10 büyüme); %17 FAVÖK büyümesi (önceki tahminimiz %12,1 büyüme) ile tamamlamasını bekliyoruz. Bu doğrultuda 12-aylık hedef fiyatımızı 20,72 TL’den 24,23 TL’ye; ‘TUT’ olan tavsiyemizi de ‘EKLE’ye revize ediyoruz. İç ve dış talepte belirgin oranda kötüleşme, hammadde fiyatlarında kalıcı yükseliş ve EUR/USD paritesinde sert düşüşler tahminlerimiz açısından öne çıkan aşağı yönlü risk unsurlarının başında geliyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN