Haftalık Dolar Yorumu / IşıkFX – (15-19 Ağustos 2016)

USD/TRY Haftalık Teknik Yorumu

Moody’s, Türk-Rus ilişkileri ve artan risk iştahının olumlu etkilerini sırtına alan TL, oldukça primli bir hafta geçirirken, her ne kadar muadil para birimlerine kıyasla sınırlı da olsa güçlü bir hafta geçirdi diyebiliriz. 3.10 seviyelerinden itibaren başlayan düşüş trendi, 2.9440’lara kadar geldi. Ancak buralarda tepki görmeye devam ediyoruz. ABD verilerinde bozulan görünüm ise, faiz artırımı ihtimallerini zayıflatırken, ABD enflasyonu ve tutanaklar sonrası görülecek Dolar endeksinin performansı kurun bu haftaki görünümü etkileyebilir. Tutanaklarda çok sürpriz bir gelişme karşımıza çıkmayacaktır. Şahin bir metin beklemiyoruz. Eylül ayına olan inanç giderek zayıflıyor. TÜFE tarafına baktığımızda ise, çok iyi bir beklenti olduğu söyleyenemez hatta çekirdek TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 2.2’ye düşmesi bekleniyor. Bu nedenle eğer içeride FITCH ılımlı havayı desteklerse, ABD kanadından sürpriz bir data ortaya çıkmadığı sürece, kurda geri çekilmeler devam edebilir.

Şu görüntü itibariyle baktığımızda ise, 2.9500 altında kalıcılık sağlandığı takdirde, 2.9250-2.9000 bölgesine yaklaşma potansiyelimizi daha yüksek buluyoruz. Ancak orta-uzun vadede beklentilerimiz değişmedi 2.90 bölgesi alım fırsatı yaratmaya devam edecektir. Yukarı da ise,2.9850 direncini takip etmeye devam ediyor olacağız. 2.9850-3.00 bariyerinin altında kaldıkça aşağı yönlü baskı kur üzerinde bu hafta da hissedilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN