İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (30.12.2022)

Haftalık Gelişmeler

Aralık Ayı Enflasyon Verisi Açıklanacak

2022 yılını artık geride bırakıyoruz. Bu dönemde piyasaları etkileyecek birçok haber akışına da şahit olduk. Ama 2022 yılı içerisinde hiç şüphesiz piyasalara damgasını vuran en önemli olay Rusya – Ukrayna savaşı oldu. Savaşın etkileri ile birlikte arz/talep dengesizliğine bağlı oluşan yüksek enflasyon ortamı tüm dünyayı sarstı. Yurt içi de bu durumundan enerji ve gıda fiyatlarındaki sert yükseliş nedeniyle etkilendi ve tüm zamanların en yüksek yıllık bazda enflasyonu 2022 yılı içerisinde gerçekleşti. (%85,51)

Kasım ayında 18 ay sonra ilk kez yıllık bazda enflasyon geri çekildi. Bu ay da düşüşün devamını beklemekteyiz. Çünkü geçtiğimiz yılın Aralık ayı ve Ocak ayında sırasıyla aylık bazda enflasyon %13,58 ve %11,10 olarak açıklandı. Baz etkisinden kaynaklı olarak yıllık bazda enflasyonda sert geri çekilme beklemekteyiz. Piyasa beklentisi Aralık ayı için aylık bazda %2,9, yıllık bazda ise %66,5 beklenmekte. Gıda fiyatlarındaki yükselişin etkisi ile bizim de beklentimiz aylık bazda yaklaşık %3’e yakın enflasyon geleceği yönünde.

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklanacak

ABD’de önümüzdeki hafta Tarım Dışı İstihdam’ın öncü verisi olan ADP ve Tarım Dışı İstihdam verileri açıklanacak. Enflasyon kaynaklı gelişmelerle faiz artıran ABD’de ilk iki çeyrekte ekonomi daraldı. Faiz artırımlarına rağmen üçüncü çeyrekte ABD ekonomisi büyürken, aynı zamanda istihdamdaki yukarı yönlü seyir de devam etti. Bu durum ABD’li siyasileri haklı çıkardı diyebiliriz. Çünkü teknik resesyonda olunan dönemde istihdam kaynaklı gelişmelerin resesyon olmadığı dile getiriliyordu. Enflasyon faiz artırımları ile şu an için kontrol altına alınmış gibi gözükse de Aralık ayında baz etkisi kaynaklı olarak geri çekilmesini bekliyoruz. İstihdamdaki güçlü seyrin iç talep nedeniyle enflasyondaki geri çekilmeyi baskılayabileceğini düşünmekteyiz. Bu durumda Fed’in ilk hamle olarak tekrar güvercin tondan şahin tona geçme olasılığını yüksek görüyoruz. 2022 yılında en çok enflasyonu konuştuk ve bu yılın etkileri ile 2023 yılında resesyon söylemlerinin fazlasıyla artacağını düşünmekteyiz.

2023 yılının herkese sağlık, huzur, mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım